0
دارکوب ایرانی

سبزقبا سانان-ماهي خورک سينه سفيد

نام فارسی : ماهي خورک سينه سفيد
نام انگلیسی : White-throated Kingfisher
نام عربی : صياد السمك أبيض الصدر
نام علمی : Halcyon smyrnensis
توضیحات : پرنده ای است نسبتا درشت، با پر و بالي خوشرنگ و منقاري بزرگ و نوك تيز که معمولا روي پايه ها و سيم ها مي نشيند و براي گرفتن ماهي در آب شيرجه مي رود. سر، گردن، شکم، پهلوها و پوشپرهای زیر دم این پرنده به رنگ قهوه ای بلوطی است و گلو و سینه اش سفید می باشد. سطح پشتی و پرهای رویی دمش به رنگ آبی فیروزه ای می باشد و شانه هایی قهوه ای رنگ دارد. قسمت پایینی شانه ها و روی بالهایش به رنگ آبی مایل به سیاه است. بالهایی گرد و کوتاه دارد و قسمت انتهایی شاهپرهای اولیه بال هايش سیاه و بخش بالایی شاهپرهایش سفید می باشند که در پرواز قابل مشاهده هستند. شاهپرهای ثانویه بال هايش به رنگ آبی فیروزه ای است. منقار و پاهايی به رنگ قرمز روشن دارد. پرنده نابالغ شبیه بزرگسالان است ولی پر و بالش جلای رنگی ندارد. پروازش سریع و مستقیم است. معمولا به حالت قائم روي شاخه درختان، بوته ها، تير تلگراف و امثال آن مي نشيند.
زیستگاه : در کنار جویبارها، کشتزارها، باغ ها، دشت های باز، جنگل ها، آب های شیرین و سواحل دریا به سر می برد، ولي كمتر از ساير ماهي خورك ها به آب بستگي نشان مي دهد. معمولا به حالت قائم روي شاخه درختان، تير تلگراف و امثال آن مي نشيند. در سوراخ درختها، ديوار ساحلي رودخانه ها و ديوار ساختمان ها آشيانه مي سازد.
تغذیه : از خزندگان کوچک، دوزیستان، ماهی ها، خرچنگ ها، جوندگان کوچک، حشرات و حتی پرندگان تغذیه می کند.
اندازه : 27 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.