0
دارکوب ایرانی

لک لک سانان-گاوچرانک

نام فارسی : گاوچرانک
نام انگلیسی : Cattle Egret
نام عربی : أبوقردان
نام علمی : Bubulcus ibis
توضیحات : حواصیلی است کوچک و سفید که از دور با اگرت کوچک شباهت دارد ولی چنانچه از مسافتی نزدیکتر مورد بررسی قرارگیرد از روی منقار زرد رنگ و گلوی برآمده و پرهای پرپشت زیر چانه اش قابل تشخیص می باشد . گردنش نیز کلفت تر به نظر می رسد. در فصل زاد و ولد پرهای بلند نخودی رنگ وکاکل مانند روی تارک سر و سینه و جبه اش وهمچنین پاهای قرمز رنگش نشانه های قاطعی جهت تشخیص این پرنده می باشند در فصل زمستا ن کلا رنگهای نخودی اش کم رنگ و یا بی رنگ شده و پاهایش رنگ قرمز خود را از دست داده و تیره رنگ می شوند .سرخی قاعده منقارش نیز ازبین رفته وزردی آن نیز کم رنگتر می شود. پرنده نا بالغ فاقد دسته پرهای نخودی کاکل شر می باشد و رنگ منقارش کم رنگ تر است و پاهایش قهوه ای مایل به سبز است این حواصیل اغلب اوقات خود را در میان گله چهار پایان مانند گاو و احشام دیگر میگذراند و از ما زاد علوفه آنها تغذیه می کند در حال پرواز ممکن است که با حواصیل زرد اشتباه شود.
زیستگاه : كمتر از حواصيل‌هاي ديگر به آب بستگي نشان مي دهد . معمولا در حال تغذيه همراه با گله‌هاي گاو در علفزارها ، باتلاق‌ها و فضاي باز و خشك ديده مي شود . بطور دسته‌جمعي و اغلب همراه با گونه‌هاي مشابه در نيزارها ، بوته‌زارها و يا روي درخت‌ها در خشكي و يا در مجاورت آب آشيانه مي سازد .
تغذیه : همراه با گله‌هاي گاو در علفزارها ، از علوفه وپس ماند احشام تغذیه می کند. وهمچنین از نرم تنان، جوندگان، خزندگان و حشرات نیز استفاده می کن
اندازه : 50 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.