دارکوب ایرانی

بازدید : 1903 بار

گنجشک سانان-سنگ چشم کله سرخ

نام فارسی : سنگ چشم کله سرخ
نام انگلیسی : Woodchat Shrike
نام عربی : دقناش محمر القنة
نام علمی : Lanius senator
توضیحات : مشخصات: نر و ماده تقریبا همشکل پرنده ای است خوش قامت ازخانواده سنگ چشم که منقاری محکم و قلاب مانند دارد. پاهایش قوی و چنگالهایش تیز است. اغلب روی جاهای بلند در انتظار شکار می نشیند و طعمه های خود را پس از شکار برروی بوته های خار میخکوب و آویزان می کند و سر فرصت به سراغ آنها می رود. رفتارش تقریبا شبیه پرندگان شکاری است . این پرنده بوسيله تارك و پس سر بلوطي پررنگ، بالها و پشت تقریبا سياه با لكه هاي شانه اي بزرگ و سفيد قابل تشخیص می باشد. ،گلو و سطح شكمي آن سفيد است و يك نوار پهن سياه روي صورت دارد كه ادامه آن پيشاني را مي پوشاند. نوار بالي كوتاهی به رنگ سفید دارد ، دمش سياه و كناره‌هاي آن سفيد است دمگاه سفيدش در پرواز مشخص است . پرنده ماده نسبتا تيره‌تر است و پرنده نا بالغ شبيه نابالغ سنگ چشم پشت سرخ است ولي سر بزرگتر و زاويه‌دار تري دارد. ضمنا بطور كلي كمرنگتر و كمتر خرمايي است ، رنگ دمگاه و شانه اش روشنتر است و بر روي بال اثري از نوار بالي سفيد به چشم مي خورد .
زیستگاه : در فضاي باز و خشك ، زيتون ‌زارها ، باغهاي ميوه و زمينهاي غيرمحصور بوته‌زار و گاهي در جنگل ديده مي شود ، روي درختان، آشيانه مي سازند .
تغذیه : از حشرات، خزندگان، پرندگان، و پستانداران کوچک تغذیه می کند
اندازه : 17 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : مکروه و طبق نظر برخي حرام گوشت است
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.