کبوتران ایران

بازدید : 2116 بار

گنجشک سانان-سنگ چشم خاکستري

نام فارسی : سنگ چشم خاکستري
نام انگلیسی : Lesser Grey Shrike
نام عربی : دقناش رمادي صغير
نام علمی : Lanius minor
توضیحات : مشخصات: نر و ماده تقریبا همشکل پرنده ای است خوش قامت ازخانواده سنگ چشم که منقاری محکم و قلاب مانند دارد. پاهایش قوی و چنگالهایش تیز است. اغلب روی جاهای بلند در انتظار شکار می نشیند و طعمه های خود را پس از شکار برروی بوته های خار میخکوب و آویزان می کند و سر فرصت به سراغ آنها می رود. رفتارش تقریبا شبیه پرندگان شکاری است. شباهت زیادی به سنگ چشم بزرگ دارد ولي از آن كوچكتر است ، و بالهايش نسبتا بلندتر و دمش كوتاه‌تر است . روي صورتش لكه پهن سياهي دارد كه امتداد آن پيشانيش را مي پوشاند ، اين لكه در پرنده ماده كمرنگتر است و وسعت كمتري دارد . سطح شكمي آن صورتي كمرنگ است و فاقد ابروي چشمی می باشد ، نوار بالي آن سفيد خيلي مشخص و شاهپرهاي كناري دمش نيز سفيد مي باشند . منقاري كوتاه‌تر و كلفتر دارد ، پرنده نابالغ از دور تقريبا زرد بنظر مي آيد ، روي سر و پهلوها راه‌راه ظريفی دارد ، بالها و دمش سياه مايل به قهوه اي است . سينه اش راه‌راه نيست رفتارش شبيه سنگ چشم بزرگ است ولي قائم‌تر از آن مي نشيند . برخلاف سنگ چشم بزرگ كه در ارتفاع كم و به طور موجي پرواز مي كند ، پروازش مستقيم است . غالبا در جا بال مي زند .
زیستگاه : زمين‌هاي زراعي نسبتا وسيع با درختها و بوته‌هاي پراكنده ، كنار جاده‌ها و زمينهاي غير محصور . روي درخت و در ارتفاع نسبتا بلند از زمين آشيانه مي سازد و اغلب به صورت دسته هاي پراكنده لانه‌سازي مي كند .
تغذیه : از حشرات، خزندگان، پرندگان، و پستانداران کوچک تغذیه می کند.
اندازه : 20 سانتیمتر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : مکروه و طبق نظر برخي حرام گوشت است
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.