دارکوب ایرانی

بازدید : 2120 بار

گنجشک سانان-سنگ چشم بزرگ

نام فارسی : سنگ چشم بزرگ
نام انگلیسی : Southern Grey Shrike
نام عربی : دقناش کبیر
نام علمی : Lanius meridionalis
توضیحات : مشخصات: نر و ماده تقریبا همشکل پرنده ای است خوش قامت ازخانواده سنگ چشم که منقاری محکم و قلاب مانند دارد. پاهایش قوی و چنگالهایش تیز است. اغلب روی جاهای بلند در انتظار شکار می نشیند و طعمه های خود را پس از شکار برروی بوته های خار میخکوب و آویزان می کند و سر فرصت به سراغ آنها می رود. رفتارش تقریبا شبیه پرندگان شکاری است. از سایر سنگ چشم ها بزرگتر است . تارک، سطح پشتی و شانه هایش خاکستری است و نواحی زیرین بدن ، شامل گلو، سینه، سطح شکمی، پهلوها و دمگاهش سفید می باشد. خط چشمیش نسبتا پهن و سیاه است و تا بنا گوشش می رسد . خط ابروئی سفیدش بسیار باریک و نا واضح است رانهایش باریک و پوشیده ازپرهای سفید، ولی ساق پا و انگشتان قوی و چنگال مانندش خاکستری است. چشمانش سیاه و منقار قلاب مانندش خاکستری است. از دیگر سنگ چشم ها، به سنگ چشم خاکستری شبیه تر است با این تفاوت که اندازه اش بزرگتر است، پيشانيش خاكستري است و نه سیاه ، منقارش درازتر و باریكتر است و سفيدي روي شانه هایش بيشتراست ، بالهايش نسبتا كوتاه‌تر و در قاعده دم بهم مي رسند ، پرهای دمش سیاه با پرهای سفید کناری ، که تدريجا پرهای سفید کناری كوتاه تر مي شوند. نوار باليش کوچکتر است كه در وضعیت بال بسته به صورت لکه ای سفید در وسط پرهای سیاه بالهایش دیده می شود و در حالت پرواز به صورت نوار بالی سفیدی در میان بالها نمایان می گردد. پرنده ماده معمولا روي سينه راه‌ راه عرضي موجدار كمرنگ دارد . پرنده نا بالغ قهوه اي مايل به خاكستري است با راه‌ راه عرضي موجدار قهوه اي روي سطح شكميش . اين پرنده روي بالاترين شاخه‌هاي درخت و يا تيرتلگراف مي نشيند و از آنجا به پرندگان كوچك ، موش ، مارمولك و حشرات حمله مي كند .اغلب دم خود را تكان مي دهد و يا به شكل باد بزن باز مي كند . پروازش در ارتفاع كم و معمولا موجي است و هنگام نشستن ضمن بال‌بازروي اوج مي گيرد و سپس روي شاخه مي نشيند ، غالبا درجا بال مي زند .
زیستگاه : حاشيه جنگل‌ها ، باغ‌هاي ميوه ، پرچين‌ها و ، گاهي روي درختان بلند دیده میشود. و معمولا در بوته هاي خار لانه‌سازي ميكند
تغذیه : از حشرات، خزندگان، پرندگان، و پستانداران کوچک تغذیه می کند.
اندازه : 26 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : مکروه و طبق نظر برخي حرام گوشت است
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.