کبوتران ایران

بازدید : 4625 بار

گنجشک سانان-زاغي

نام فارسی : زاغي
نام انگلیسی : Black-billed Magpie
نام عربی : عقعق
نام علمی : Pica pica
توضیحات : مشخصات : نر و ماده همشکل پرنده ای است با پرو بالی سفید و سیاه از خانواده کلاغ که به راسته گنجشک سانان تعلق دارد. از کلاغ کوچکتر و باریکتر است . و به وسیله دم درازش از سایر کلاغ ها قابل تشخیص می باشد. پرهای شانه ، پهلوها و شکم آن سفید و بقیه پر و بالش سیاه با جلای آبی ، سبز و ارغوانی است سیاهی سر و گردن و سینه اش با سفیدی سطح شکمی و شانه هایش تضاد چشمگیری دارد. دمگاهش سیاه و دمی بسیار بلند و گرد به رنگ سیاه با جلای سبز و آبی براق. دارد. چشمانی سیاه و منقاری نسبتا قوی و کلفت به رنگ سیاه دارد. پاهایش سیاه و انگشتانی با ناخن هایی منحنی و تیز دارد. همه چیز خوار است و اغلب تخم ها و جوجه های پرندگان دیگر را می رباید. پروازش ، سریع و کم دامنه است. پرنده ای است اجتماعی، و گستاخ که در اغلب نقاط جهان یافت می شود. اغلب دوتایی و یا به صورت گروه های کوچک در کشتزارها و روی درختها و پرچین ها دیده می شود و در زمستان گله های بزرگی را تشکیل می دهد صدای مخصوص و مشخصی دارد و نر و ماده آن همشکل است .
زیستگاه : کشتزارها ، مناطق باز با پرچین‌ها و تعدادی درخت . روی درخت‌های بلند ، بوته‌های خار ، پرچین‌ها و حاشیه جنگل‌ها لانه می‌سازد . معمولا روی لانه خود را با تکه شاخه‌های خاردار به شکل گنبد می پوشاند .
تغذیه : همه چیز خوار است و اغلب تخم ها و جوجه های پرندگان دیگر را می رباید
اندازه : 45 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.