کبوتران ایران

بازدید : 22875 بار

گنجشک سانان-زاغ نوک سرخ

نام فارسی : زاغ نوک سرخ
نام انگلیسی : Red-billed Chough
نام عربی : غراب الصرود أحمر المنقار
نام علمی : Pyrrhocorax pyrrhocorax
توضیحات : مشخصات : نر و ماده همشکل پرنده ای است با پرو بالی کاملا سیاه و براق باجلای آبی از خانواده کلاغ که به راسته گنجشک سانان تعلق دارد . به وسیله منقار و پاهای قرمز رنگش از سایر کلاغ ها متمایز می شود. منقار تیز و قرمزش نسبتا بلند و کمی به سمت پائین انحنا دارد از کلاغ کوچکتر ، سبک تر و کمی لاغرتر به نظر می رسد. پروازش سبک و پرتوان است، و اغلب از ارتفاع زیاد با بالهای نیمه بسته به صورت عمودی تا نزدیکی زمین فرود می آید و مانند غواصی ماهر هوا را می شکافد و حرکات آکروباتیک زیبایی را به نمایش می گذارد. درهنگام اوج‌گیری با وضعیت بالباز شاهپرهای نخستین بالهایش کاملا از هم جدا و به سمت بالا برگشته است. انتهای دمش تقریبا صاف، چشمانش سیاه ، پاهایش قرمز و ناخن هایی منحنی و تیز به رنگ سیاه دارد. نر و ماده آن همشکل می باشند . پر و بال سیاه پرنده نا بالغ اندکی کدر، پاهایش کم رنگ تر و منقارش زرد که به تدریج مایل به نارنجی و نهایتا در مراحل بلوغ قرمز رنگ می شود. پرنده های جوان تمایل دارند که در زیر سنگها و در سوراخ ها پنهان شوند و فقط هنگام تغذیه توسط والدین، بیرون بیایند. مواد غذایی را معمولا در چاله هایی که خود در زمین حفر میکند و یا زیر سنگ ها وگاهی پشت بوته ها، پنهان می کند و سر فرصت از آنها استفاده میکند. زاغ نوک سرخ پرنده‌ای است اجتماعی که گاهی به صورت دوتایی و یا گروهی دیده می شود. و از زاغ نوک‌ زرد به ‌وسیله منقار قرمز رنگ و درازترش مشخص می شود.
زیستگاه : درکوهستان‌ها و صخره‌های مشرف به دریا و صخره های ساحلی مجاور مراتع چمن های کوتاه و در لبه پرتگاه‌ها وهمچنین در مناطق پوشیده از چمن دیده می شود و در شکاف سنگ‌ها و درون غارها و معادن لانه می سازد .
تغذیه : اغلب حشره خوار است و از انواع بند پایان به ویژه از سوسکها و مورچه ها و همچنین از کرم ها و لارو حشرات تغذیه میکند و از مواد گیاهی نیز در رژیم غذایی خود استفاده می کند.
اندازه : 39 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.