دارکوب ایرانی

بازدید : 23317 بار

گنجشک سانان-بلبل خرما

نام فارسی : بلبل خرما
نام انگلیسی : White-eared Bulbul
نام عربی : بلبل التمر
نام علمی : Pycnonotus leucotis
توضیحات : مشخصات : نر و ماده همشکل پرنده ای است کوچک وخوش آواز از خانواده بلبل خرما که به وسیله دو لکه بزرگ سفید گونه هایش که در تضاد با سر و گلوی سیاهش می باشند به خوبی قابل تشخیص است رنگ پرو بالش خاکستری است که در ناحیه پشتی متمایل به قهوه ای و در ناحیه شکمی به خاکستری چرک تمایل دارد و پوشپرهای زیر دمش زرد متمایل به نارنجی است . دمش خاکستری تیره ونزدیک به سیاه است که در پایان هر کدام از پرهایش لکه ای سفید دیده می شود. زمانی که این پرنده هیجان زده می شود پرهای سرش کمی بلند می شوند و مانند کاکلی خفیف بر روی سرش خودنمایی می کنند. چشمانی سیاه با حلقه چشمی کم رنگ و احیانا زرد رنگ، منقاری باریک و کوچک به رنگ سیاه و پاهایی سیاه دارد. پرنده نر و ماده همشکل می باشند که تشخیص پرنده نربه وسیله رنگ زرد نارنجی پر رنگ تر زیر دمگاهش امری مشکل است و یا عمودی ایستادن پرنده نر نسبت به پرنده ماده که البته این هم مشخصه استانداردی نیست. در هر صورت این پرنده مستعد دست آموز شدن می باشد و در مناطق گرمسیر و در جاهایی که نخلستان و باغ های میوه فراوان باشد به وفور یافت می شود . معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود . در کویت، بحرین، مرکز و جنوب عراق، جنوب ایران، افغانستان، پاکستان، شمال غرب هند، و در عربستان زندگی و زاد و ولد می کند.
زیستگاه : مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .
تغذیه : غذای اصلیش را خرما و انواع میوه هایی چون انجیر، انگور وتوت تشکیل می دهد و ازدانه ها، جوانه ها و از حشرات و سایر بی مهرگان کوچک به خصوص در فصل پرورش جوجه ها نیز استفاده می کند.
اندازه : 18 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : در دست بررسي
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.