سبزقبا

بازدید : 1170 بار

گنجشک سانان-زيرآبروک

نام فارسی : زيرآبروک
نام انگلیسی : White-throated Dipper
نام عربی : شحرور الماء
نام علمی : Cinclus cinclus
توضیحات : مشخصات : نر و ماده همشکل پرنده‌اي است آبزی و پرجثه ، از خانواده زیر آبروک، که معمولا لانه خودرا در شکاف سنگ های زیر آبشارها می سازد وبرای رفت وآمد به داخل آب مي پرد و با پاهاي بزرگ و نسبتا قوي که دارد در زير آب راه مي رود . شناگری است ماهر که هم روي آب و هم زير آب به خوبی شنا و غواصی مي كند. با استفاده از بالهای خود از میان آبها عبور میکند و به منظور تغذيه از كف رودخانه ، زير آب باقي مي ماند و غذای خود را از بی مهرگان آبزی و ماهی ها تأمین می کند. چشمانش سیاه است و پرده ای سفید به عنوان پلک سوم دارد تا هنگام جستجوی غذا در زیر آب از چشمها محافظت کند. با پلک زدن مرتب این پرده کاملا مشاهده می شود. دمی كوتاه دارد كه اغلب آن را سربالا نگاه مي دارد . پروبالش قهوه‌اي مايل به سياه است گلو و سينه اش سفيد و شكمش بلوطي پررنگ است كه به تدريج به سمت دم به سياهي مي‌گرايد . نر و ماده آن همشكل است . پرنده نا بالغ در سطح پشتي به رنگ خاكستري سربي است و در سطح شكمي لكه ‌لكه خاكستري و سياه دارد . اين پرنده در حاليكه روي سنگي در وسط رودخانه مي نشيند ، مرتبا به طور متناوب سر و دم خود را بالا و پايين مي كند ، و پروازش معمولا در ارتفاع كم ، سريع ، مستقيم و در مسير جويبار‌ها و رودخانه‌ها است . اين پرنده تك‌زي است و در سراسر سال در مسير معيني از يك رودخانه باقي مي ماند و تغيير محل نمي دهد .
زیستگاه : جويبارها و رودخانه‌هاي كوهستاني كه جريان آب در آنها سريع است . گاهي زمستان‌ها در سواحل ديده مي شود . آشيانه كروي و بزرگ خود را در شكاف سنگ‌هاي زير آبشارها ، پل‌ها و ديواره ساحلي رودخانه و به هرحال خيلي نزديك به آبهاي جاري مي سازد .
تغذیه : طیف وسیعی از بی مهرگان آبزی و ماهی ها غذای اصلی این پرنده را تشکیل می دهد
اندازه : 17 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : در حال بررسي
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.