0
کبوتران ایران

گنجشک سانان-سسک دم چتري

نام فارسی : سسک دم چتري
نام انگلیسی : Zitting Cisticola
نام عربی : هازجة مروحية الذنب
نام علمی : Cisticola juncidis
توضیحات : مشخصات: نرو ماده به هم شبیه می باشند پرنده ای است کوچک و پر جنب و جوش، با منقاری نسبتا بلند و دمی کوتاه با انتهای گرد، که در پرواز شبیه بادبزن می باشد. سطح پشتی و تارک این پرنده قهوه ای و دارای رگه های طولی قهوه ای تیره می باشد و در واقع پرهای بال ها و سطح پشتیش قهوه ای پررنگ با حاشیه پهن نخودی است که به صورت رگه رگه جلوه می کند. سطح شکمی و سینه ای سفید متمایل به نخودی دارد و پهلوها و پوش پرهای اطراف پاهایش به رنگ نخودی خرمایی می باشد. گلویی سفید رنگ دارد و پرهای پس گردنش قهوه ای کم رنگ می باشند. نوار چشمی و خط ابرویی سفید نامشخصی دارد. دمش کوتاه و قهوه ای رنگ است و نوار سفید رنگی در انتهای دمش دیده می شود. پرهای زیرین دمش رنگی روشن تر دارند. پاهایی به رنگ صورتی گوشتی دارد. اغلب در چمنزارها در حال پرواز و خواندن دیده می شود و به خوبی خودش را درون بوته ها مخفی می سازد. در فصل زاد و ولد اغلب در حال پرواز نمایشی دیده می شود.
زیستگاه : در مراتع، حاشیه ی رودخانه ها و باتلاق ها، روی چمنزارها و بعضا در مناطق خشک دیده می شود. لانه اش را به شکل یک کیف اویزان و در بین نی ها، علف های بلند و بوته های انبوه می سازد.
تغذیه : عمدتا حشره خوار است. از کرم ها و لارو حشرات و توت ها نیز تغذه می کند
اندازه : 10 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.