سبزقبا

بازدید : 7346 بار

فلامينگو سانان-فلامينگو

نام فارسی : فلامينگو
نام انگلیسی : Greater Flamingo
نام عربی : مالك الحزين
نام علمی : Phoenicopterus roseus
توضیحات : پرنده ای است سفید رنگ با پاهای بلند و گردنی دراز و منقاری که با شکل خاصی به پایین برگشته است. بدنش سفید و بال ها و شانه هایش صورتی قرمز است. شاهپر های اولیه و ثانویه سیاه و پاها و منقارش قرمز رنگ است، اما نوک منقارش سیاه می باشد. سفیدی پر و بالش به تدریج صورتی و سپس به رنگ قرمز تبدیل می شود. هنگام پرواز، پاها و گردن را کشیده و در امتداد بدن قرار می دهد و سر را اندکی پایین نگه می دارد. پرنده های ماده اندکی کوچکترند. پرندگان جوان اندازه ای کوچکتر از پرندگان بالغ دارند و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای می باشند. فلامینگوی کوچک به واسطه رنگ صورتی از فلامینگو قابل تشخیص است. فلامینگو به آرامی راه می رود و در حالیکه سر و منقار خود را در آب کم‌ عمق فرو برده است تغذیه می کند. مواد غذایی را همراه با آب درون منقارش برده و به وسیله شانه های لبه داخلی منقارش مواد غذایی را فیلتره می کند و آب اضافی را بیرون می ریزد. اغلب از سخت پوستان و نرم تنان ، حشرات آبزی و جلبکها تغذیه می کند . رنگ پرو بالش حاصل مواد کاروتنوئید موجود در جلبکها و سخت پوستان است. بطور دسته جمعی زندگی می کند و گله‌های آن به صورت پراکنده و گاهی در یک خط پرواز می کنند.
زیستگاه : در زیستگاه های ساحلی، دریاچه ها ی نمک، سواحل گلی و باتلاقی تولید مثل می کنند. آشیانه را به شکل توده ای کاسه مانند از گل به طوری که کمی بالاتر از آب قرار دارد، می سازد و همانجا تولید مثل می کند. در ایران، در دریاچه ارومیه تولید مثل می کند.
تغذیه : سخت پوستان، حشرات آبزی، لاروها، کرمها ، بی مهرگان و جلبکها .
اندازه : 140 سانتی‌متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.