سبزقبا

بازدید : 1768 بار

گنجشک سانان-چکچک بياباني

نام فارسی : چکچک بياباني
نام انگلیسی : Desert Wheatear
نام عربی : أبلق البادية
نام علمی : Oenanthe deserti
توضیحات : مشخصات: نر و ماده متفاوت پرنده ای است کوچک و کویری از خانواده مگس گیر با پرو بالی به رنگ قهوه ای شنی که تا حدودی منطبق با زیستگاهش در مناطق خشک کویری و بیابانی می باشد . هردو جنس اين پرنده از ديگر چكچك ‌ها به وسيله دم كاملا سياه و حاشيه سفيد و مشخص پوشپرهاي بال تميز داده مي شوند. در طول فصل تولید مثل، پرنده نر، سیاهی صورت و گلویش ، چشمها و پوشپرهای گوشش را فرا گرفته و به پرهای شانه ای و بالهای سیاهش می پیوندد و تضاد حاد و چشمگیری با رنگ قهوه ای شنی نواحی سر و جبه و سطح شکمیش که روشن تر است ایجاد می کند. خط ابروئی روشنی دارد .دمگاه و پوشپرهاي روي دمش سفيد با اثري از رنگ نخودي است وبدین گونه است که پوشپرهای سفید دمگاه، بلا فاصله پس از پایان یافتن قسمت پهن دم سیاه و کوتاهش شروع می شوند. در فصل دور از زاد و ولد و در زمستان پرنده نر پرهاي گلو و صورتش حاشيه های سفيد دارد و به خاکستری نزدیک می شود و به طور کلی رنگی روشن تر پیدا میکند. پرنده ماده به وسیله رنگ شنی با بالهای قهو ه ای و دمی سیاه و نداشتن علائم سیاه صورت و چانه تشخیص داده می شود هردوجنس چشمانی سیاه ، منقاری تیره وباریک و پاهایی سیاه دارند. پرنده نا بالغ به پرنده ماده شبیه تر است و زیر چانه وبخش کم ومحدودی از سینه اش،خالهای قهوه ای ریزی دیده می شود. پرنده نــر به علت داشتن گلوي سياه احتمالا با گونه‌هايی چون چكچك گوش سياه اشتباه مي شود ولي به كمك پرهاي شانه اي سياه و نداشتن سفيدي مشخص روي دم از پرنده مزبور قابل تشخيص می باشد. صدایش صوت مانند و آهنگی غمگین دارد بیشتر وقت خودر را روی زمین می گذراند و همواره با پروازهای چرخشی و با فاصله ای کم از سطح زمین م شغول شکار حشرات میباشد.
زیستگاه : در بیابانها و زمينهاي لم‌يزرع و جلگه های شنی و یا سنگی یافت می شود . زمستانها رادر مناطق مزروعي مجاور زمينهاي باير می گذراند .  و برای لانه سازی نیاز به بستری برای نقب زدن دارد و یا در جستجوی بوته ها و سنگهایی می پردازدکه پناهگاه خوبی برای تأمین لانه اش داشته باشند.
تغذیه : عمدتا از حشراتی مانند ملخ، سوسک، سنجاقک ، پروانه ، زنبور، و عنکبوت تغذیه می کند از مارمولک و همچنین از ،کرم ها و دانه ها به عنوان مکمل رژیم غذائی نیز استفاده می کند
اندازه : 5/14 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.