کبوتران ایران

بازدید : 2568 بار

گنجشک سانان-چکچک دشتي

نام فارسی : چکچک دشتي
نام انگلیسی : Isabelline Wheatear
نام عربی : أبلق أشهب
نام علمی : Oenanthe isabellina
توضیحات : مشخصات: نر و ماده همشکل پرنده ای نسبتا درشت از خانواده مگس گیر که رنگی شنی و تقریبا یکدست دارد و فقط انتهای بالهایش به رنگ قهوه ای چرمی مایل به سیاه است . انتهای پرهای دمش به صورت نواری پهن و سیاه می باشد که به هنگام پرواز نمایان می شود. سطح پشتی این پرنده، قهوه ای شنی و سطح شکمیش کم رنگتر و نزدیک به سفید است سینه اش آمیخته به رنگ نارنجی مایل به نخودی کمرنگ می باشد. دمگاهش سفید ، زیر بال ها و محل اتصال بال ها به بدن به رنگ نخودی نزدیک به سفید است . خط چشمیش اندکی تیره و نوار ابرویش سفید است. چشمها، منقار و پاهایش سیاه است پرنده نر و ماده تقریبا شبیه به هم می باشند. چکچک دشتی گاهی اوقات می تواند با ماده چک چک بیابانی اشتباه گرفته شود، اما ماده چکچک دشتی سری بزرگتر و پاهایی بلندتر دارد. علاوه بر این، رنگ سیاه موجود در پوشش پرهای بالها محدود به شاهپرها است و باند سیاه قسمت انتهائی دم، و رنگ سفید بالای پرها و پوشپرهای دمگاه چک چک دشتی در پرواز، به وضوح قابل مشاهده است، در حالی که عملا چنین وضعیتی در بالها و در ناحیه دم چک چک بیابانی در حین پرواز وجود ندارد . اغلب با قامتی راست بر روی یک کلوخ درشت و یا یک تپه کوچک می ایستد و سرش را باحالتی خاص پائین آورده گوئی سلام ویا تعظیم می کند و یا یا اینکه پس از مسافتی دویدن می ایستد و دم خودرا به حالت خاصی بالا و پائین می کند. صدایش همراه با صوتهای کشیده و گاهی منقطع می باشد و اغلب با تقلید از صدای دیگر پرندگان آواهایی مخصوص سر می دهد.
زیستگاه : در مناطق بیابانی و سرزمینهای گرم و خشک ، دشتهای مسطح با گیاهان و بوته های پراکنده و زمین های آیش و فلاتها و زمینهای لم یزرع یافت می شود.
تغذیه : عمدتا از حشراتی مانند ملخ، سوسک، سنجاقک ، پروانه ، زنبور، و عنکبوت تغذیه می کند و همچنین از کرم ها و دانه ها به عنوان مکمل رژیم غذائی استفاده می کند
اندازه : 16 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.