کبوتران ایران

بازدید : 2110 بار

گنجشک سانان-دم سرخ سياه

نام فارسی : دم سرخ سياه
نام انگلیسی : Black Redstart
نام عربی : حميراء سوداء
نام علمی : Phoenicurus ochruros
توضیحات : مشخصات: نر و ماده متفاوت پرنده ای است کوچک و خوش رنگ با قامتي نسبتا راست و کشیده که دمی لرزان دارد. این پرنده دارای زیرگونه های زیاد ی است و رنگ پر و بال و به خصوص سطح شکمی در زیرگونه های مختلف متفاوت است. تارک و سطح پشتی پرنده نر به رنگ خاكستري دودی است و پیشانی، صورت، گلو و سینه اش سياه رنگ می باشد. سطح شکمی و پهلوهایش خاکستری و در برخی زیر گونه ها به رنگ نارنجی بلوطي است. بال هایش به رنگ سیاه مایل به خاکستری است و لکه سفیدی در قاعده شاهپرهای اولیه بال هایش به چشم می خورد. به غیر از پرهای وسطی دمش که قهوه ای رنگ هستند، بقیه پرهای دمش قرمز رنگ می باشند. دمگاهی به رنگ قرمز حنایی دارد و پوشپرهای زیر دمش کمرنگ و متمایل به سفید می باشند. سطح پشتي و سطح شكمي پرنده ماده به رنگ قهوه اي مایل به خاکستری است و حلقه چشمی سفید ناواضحی دارد. به غیر از پرهای وسطی دمش که قهوه ای رنگ می باشند بقیه پرهای دمش قرمز رنگ هستند. دمگاهی به رنگ قرمز حنایی دارد و پوشپرهای زیر دمش کمرنگ و متمایل به سفید می باشند. پرنده نابالغ شبیه پرنده ماده است، ولی سینه اش لکه دار تر و دمش کم رنگ تر می باشد.
زیستگاه : در ارتفاعات و در زمین های سنگی کوه ها، روی صخره ها و مناطق شیبدار و بعضا در حاشیه اراضی جنگلی دیده می شود. در میان شکاف سنگ ها و ساختمان ها لانه می سازد.
تغذیه : پرنده ای حشره خوار است. معمولا حشرات در حال پرواز را شکار می کند. گاهی از سخت پوستان کوچک نیز تغذیه می نماید
اندازه : 16 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.