کبوتران ایران

بازدید : 2102 بار

گنجشک سانان-بلبل

نام فارسی : بلبل
نام انگلیسی : Common Nightingale
نام عربی : هزار
نام علمی : Luscinia megarhynchos
توضیحات : مشخصات: نر و ماده همشکل پرنده ای است کوچک و خوش آواز که صدای بسیار خوشی دارد و به آواز خوانی معروف می باشد. صدایش بسیار متنوع، زیبا و بلند بوده و علاوه بر روز در هنگام شب نیز به آوازخوانی می پردازد. معمولا در حال آواز خواندن خودش را در بین شاخ و برگ درختان مخفی می کند، ولی از روی صدایش می توان آن را شناخت. سطح پشتی این پرنده به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز و سطح شکمیش سفید خاكستري است و در ناحیه گلو و شکم به سفیدی می گراید. تارک و پس گردنش قهوه ای است. خط ابرویی کمرنگ و حلقه چشمی سفید واضحی دارد. پوشپرهای زیر دمش سفید هستند و دمگاه و دمش به رنگ قهوه ای بلوطی و متمایل به قرمز است. پاهایش تیره و به رنگ خاکستری مایل به صورتی می باشند. زیر گونه ای که در آسیای مرکزی دیده می شود و به شرق خاورمیانه مهاجرت می کند، دارای پرهای پوششی بزرگتری بوده و انتهای پرهای بال هایش کمرنگ تر است. پرنده نابالغ به رنگ قهوه ای است و بر روی سطح شکمی و سینه اش خالهای نخودی رنگی دارد. بر روی پهلوهای و پوشش میانی بال هایش خالهای کمرنگی دیده می شود. دمش بلوطی رنگ است. معمولا در نزدیک سطح زمین دیده می شود. پرنده ای است تک زی و کمتر به صورت دسته جمعی دیده می شود.
زیستگاه : در جنگل های برگ ریز، باغ ها، در میان بوته ها و گاهی در حاشیه مناطق خشک به سر برده و در میان بوته های خاردار و نزدیک و یا روی سطح زمین آشیانه می سازد.
تغذیه : عمدتا از حشرات تغذیه می کند. از کرم ها و نرم تنان و بعضا ازمیوه ها نیز تغذیه می کند
اندازه : 16 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.