کبوتران ایران

بازدید : 4021 بار

گنجشک سانان-توکاي باغي

نام فارسی : توکاي باغي
نام انگلیسی : Song Thrush
نام عربی : سمنة مغردة
نام علمی : Turdus philomelos
توضیحات : مشخصات: نر و ماده همشکل پرنده ای است آواز خوان با قامتي نسبتا راست و کشیده که منقاری باریک دارد و از روی صدایش می توان آن را تشخیص داد. تارک و سطح پشتی این پرنده به رنگ قهوه ای و سطح شكميش سفید و خالدار می باشد. سینه و پهلوهایش نخودی رنگ و پر از خال های قهوه ای است و شکمش سفید و دارای خال های کمتری می باشد. گلویی سفید رنگ دارد و حلقه چشمی سفیدی در اطراف چشمانش مشاهده می شود. صورتش قهوه ای و دارای رگه های ریز سفید است و در حد فاصل چشم تا منقارش اثری از رنگ نخودی دیده می شود. بال هایش به رنگ قهوه ای است و دو نوار باریک نخودی رنگ بر روی بال هایش به چشم می خورد. پوشش زیر بال هایش به رنگ زرد نخودی است. دمی قهوه ای رنگ دارد و پوشپرهای زیر دمش سفید می باشند. پاهایش صورتی رنگ است. پرنده نابالغ شبیه بزرگسالان است، ولی بر روی سطح پشتی و بال هایش رگه های نخودی رنگی وجود دارد. پروازی سریع و مستقیم دارد. در پرواز رنگ نخودي زير بالهايش نمايان مي شود . اغلب روي زمين و در فضاهاي باز تغذيه مي كند و حركتش شامل دويدن ها و توقف هاي متناوب است. زمستان ها، به صورت منفرد یا در گروه های کوچک دیده می شود.
زیستگاه : در جنگل ها، باغ ها، پارک ها، پرچین ها و در بوته زارها به سر برده و در ميان بوته ها و یا روی پرچين ساختمان ها آشیانه می سازد.
تغذیه : همه چیز خوار است. از طیف گسترده ای از بی مهرگان به ویژه کرم های خاکی، لارو حشرات و حلزون و نیز از انواع میوه های نرم و توت ها تغذیه می کند. جهت شکستن و باز کردن صدف حلزون از سنگ ها به عنوان سندان استفاده می کند.
اندازه : 22 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.