کبوتران ایران

بازدید : 3214 بار

گنجشک سانان-چرخ ريسک پشت بلوطي

نام فارسی : چرخ ريسک پشت بلوطي
نام انگلیسی : Eurasian Penduline-Tit
نام عربی : قرقف بنديولين
نام علمی : Remiz pendulinus
توضیحات : مشخصات: نر و ماده مشابه یکدیگرند پرنده ای است کوچک و رنگارنگ که توسط دم دراز، منقار مخروطی شکل و نوک تیز، رنگ پر و بال و صدایش به راحتی می توان آن را شناسایی نمود. زیرگونه های مختلفی از این پرنده وجود دارد که تا حدودی در رنگ، به ویژه رنگ سر با یکدیگر متفاوت می باشند. لانه اش را به شکل کیسه ای آویزان می سازد. پرهای شانه و پشت این پرنده به رنگ بلوطی تیره است و سری خاکستری رنگ دارد. لکه سیاه بزرگی بر روی گونه ها و اطراف چشمانش مشاهده می شود و این سیاهی تا قسمت پایین پیشانیش امتداد می یابد. قسمت بالای پیشانیش بلوطی رنگ، تارکش به رنگ سفید مایل به خاکستری و چانه و گلویش سفید رنگ می باشد. سطح شکمی اش به رنگ خاکستری نخودی است و بر روی پهلوهايش به ویژه در پرنده نر اثری از رنگ اخرایی مایل به بلوطی به چشم می خورد. شاهپرهایش به رنگ سیاه مایل به قهوه ای با حاشیه پهن خاکستری و پرهای پوششی بال هایش بلوطی رنگ هستند. دمی دراز به رنگ سیاه با حاشیه خاکستری دارد. پرنده ماده در مقایسه با پرنده نر سطح پشتی کمرنگتری دارد. سطح پشتی پرنده نابالغ به رنگ قهوه ای نخودی است، سطح شکمیش خاکستری رنگ می باشد، لکه سیاه صورت را ندارد و تنها اثری از رنگ بلوطی روی پرهای پوششی بال هایش به چشم می خورد.
زیستگاه : در تالاب ها، مرداب ها، بیشه ها، كنار رودخانه ها و نیزارهای ساحلی دیده می شود. بیشتر لانه اش را در بالای سطح آب و در انتهای شاخه ها، به صورت آویزان می سازد. آشیانه اش به شکل بیضی با مدخلی قیف مانند می باشد، به طوری که دهانه ورودی لانه در مرکز و به سمت بالا قرار می گیرد.
تغذیه : عمدتا از حشرات و لارو آنها و نیز بندپایانی نظیر عنکبوت تغذیه می کند. در میان نیزارها و شاخ و برگ درختان به دنبال غذا می گردد.
اندازه : 5/10 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.