دارکوب ایرانی

بازدید : 4747 بار

گنجشک سانان-گنجشک معمولي

نام فارسی : گنجشک معمولي
نام انگلیسی : House Sparrow
نام عربی : عصفور دوري
نام علمی : Passer domesticus
توضیحات : مشخصات : نر و ماده غیر همشکل پرنده ای است کوچک و آشنا از خانواده گنجشک ، با منقاری کلفت و مخروطی شکل که اغلب با جفت پا و به صورت جهشی روی زمین جابجا می شود و دانه می چیند. غالبا نزدیک محل سکونت انسانها و بر روی درختان و یا سوراخ دیوارها و شکاف ساختمان ها و پرچین ها لانه می سازد نر و ماده آن از نظر شکل ظاهری متفاوت می باشند واز تنوع رنگی خاصی برخوردار نیستند. پرنده بالغ نر به وسیله تارک خاکستری پررنگ ، پس گردن بلوطی ، گونه‌ها و سطح شکمی سفید مایل به خاکستری و گلوی سیاهی که تا جلو سینه ادامه دارد، مشخص می شود . دورچشمها و چشمانش سیاه و پاهای نسبتا کوتاهش قهوه ای مایل به نخودی است. در پرواز خط بالی کوتاه و نسبتا واضح و دمگاه خاکستریش نمایان می گردد ، پرنده ماده با رنگی یکنواخت تر و ساده تر ، فاقد سیاهی گلو است . سطح پشتیش قهوه‌ای با رگه های خاکی و سفید و در سطح شکمی سفید چرک می باشد . تارک و دمگاهش خاکستری نیست ، و خط بالی واضحی ندارد . پرنده نا بالغ بیشتر به پرنده ماده شبیه است منقارش زرد مایل به خاکستری و فاقد سیاهی گلو می باشد لبه های پایانی منقارش زرد رنگ است و هر چه به بلوغ و بزرگسالی نزدیک تر می شود از زردی کناره های منقار کاسته می شود و پرهای سیاه زیر گلو و سینه در پرنده نر واضتر و پر رنگ تر می شود. در فصل زمستان رنگ پر و بال پرنده نر و ماده تیره تر گشته و در فصل بهار روشن تر و سفیدی گونه ها درخشان تر به نظر می رسد. گنجشک ها پرندگانی اجتماعی هستند که به صورت دسته جمعی و همزمان با هم زاد و ولد می کنند پروازشان سریع و با بالزدنهای قوی همراه است. گنجشک معمولی از پراکندگی خیلی زیادی برخوردار است و در اغلب نقاط جهان یافت می شود.
زیستگاه : مناطق مسکونی و زمین‌های زراعتی و به ندرت دور از محل زندگی انسان‌ها دیده می شود. در سوراخ‌ها وشکاف‌های ساختمان‌ها ، در میان پیچک‌ها و پرچین‌ها لانه می سازد .
تغذیه : بیشتر از دانه ها و مواد گیاهی تغذیه می کند و هنگام زاد آوری و پرورش جوجه به منظور تکمیل رژیم غذایی، از مواد حیوانی نظیر نرم تنان و بی مهرگان مانند کرم ها و حشرات نیز تغذیه می کند
اندازه : 145 سانتي‌متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.