سبزقبا

بازدید : 4511 بار

گنجشک سانان-گنجشک درختي

نام فارسی : گنجشک درختي
نام انگلیسی : Eurasian Tree Sparrow
نام عربی : عصفور الشجر
نام علمی : Passer montanus
توضیحات : مشخصات : نر و ماده همشکل پرنده ای است کوچک از خانواده گنجشک ، با منقاری مخروطی شکل که اغلب با جفت پا و به صورت جهشی روی زمین جابجا می شود و دانه می چیند. غالبا بر روی درختان و یا سوراخ دیوارها و شکاف ساختمان ها و پرچین ها لانه می سازد از نظر شکل ظاهری و رفتار شبیه گنجشک معمولی میباشد ولی از آن کوچکتر است . این گنجشک به وسیله تارک و پس گردن قهوه ای شکلاتی، لکه سیاه روی پوشپرهای گوش و گلوی سیاهی که محدود به گونه های سفیدش می باشد، مشخص می شود .ادامه سفیدی گونه ها مانند یقه ای، دور گردن قهوه ای رنگش را محدود می کند اما در پشت گردن به هم نمی رسند . سطح پشتیش قهوه‌ای همراه با رگه های سیاهی است که حاشیه های بلوطی و سفید دارد . دو خط بالی نسبتا واضحی روی بال‌های آن دیده می‌ شود. دمگاهش قهوه ای مایل به خاکستری است . دورچشمها و چشمانش سیاه و پاهای نسبتا کوتاهش قهوه ای کم رنگ است. سطح شکمیش خاکستری روشن است که در فصل پرورش جوجه ها در ناحیه پهلوها به قهوه ای کم رنگ متمایل می شود . پرنده ماده شبیه پرنده نر می باشد و پرنده نا بالغ گرچه تعداد لکه های سیاه ناحیه پشتش بیشتر است ولی فاقد سیاهی ناحی گلو است . منقارش زرد مایل به خاکستری و لبه های پایانی منقارش زرد رنگ است و هر چه به بلوغ و بزرگسالی نزدیک تر می شود از زردی کناره های منقار کاسته می شود و پرهای سیاه زیر گلو واضحتر و پر رنگ تر می گردد. در فصل زمستان رنگ پر و بال کدر گشته و در فصل بهار روشن تر و درخشان تر به نظر می رسد. گنجشک ها ی درختی پرندگانی اجتماعی هستند که به صورت دسته جمعی و همزمان با هم زاد و ولد می کنند پروازشان سریع و با بالزدنهای قوی همراه است. از پراکندگی زیادی برخوردارند و بیش از گنجشک معمولی به مناطق روستایی تمایل نشان می دهند بومی مناطق شمالی و شرقی ایران می باشند و گسترش جهانی آن در مناطق وسیعی از آسیا و اروپا است و بدین لحاظ انگلیسی ها به آن (Eurasian Tree Sparrow) می گویند.
زیستگاه : در مناطق پر درخت و جنگلها دیده می شود وبیش از گنجشک معمولی به مناطق روستایی تمایل دارد بر روی در خت ها و در سوراخ تنه آنها لانه می سازد.
تغذیه : غذای آنرا عمدتا مواد گیاهی، از جمله دانه ها، جوانه ها، ساقه ها، انواع توت ها و گل آنها تشکیل می دهد و در دوره پرورش جوجه ها به ویژه در هفته اول به طور کامل از بی مهرگان مانند ملخ، کرم، سوسک و عنکبوت تغذیه می کند.
اندازه : 5/13 سانتي‌متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.