دارکوب ایرانی

بازدید : 1894 بار

گنجشک سانان-سهره ريز

نام فارسی : سهره ريز
نام انگلیسی : Indian Silverbill
نام عربی : فضي المنقار هندي
نام علمی : Euodice malabarica
توضیحات : مشخصات: نر و ماده شبیه یکدیگر هستند پرنده ای است کوچک با پر و بالی قهوه ای رنگ از خانواده سهره که منقاری نسبتا بزرگ و مخروطی شکل و دمی دراز و نوک تیز دارد. معمولا در گروه های کوچک دیده شده و به صورت دسته جمعی زندگی می کند. تارک و سطح پشتی این پرنده به رنگ قهوه ای و پشت گردنش کمی کمرنگ تر می باشد. صورتش خاکستری رنگ است و نوار کوتاه ناواضح نخودی رنگی در بالای چشم و حد فاصل منقار تا چشمانش دیده می شود. سطح شکمیش به رنگ سفید می باشد و پرهای پهلوهايش به رنگ قهوه ای نخودی و درای راه راه عرضي كمرنگ است. شاهپرهای بال هایش سیاه هستند. دمی بلند و نوک تیز به رنگ قهوه ای مایل به سیاه دارد که پرهای وسطی دمش بلندتر می باشند. پوشپرهای زیر دم و پرهای دمگاهش به رنگ سفید هستند که این رنگ تا قسمت بالایی پرهای دمش گسترش یافته است و با رنگ سیاه دمش تضاد خاصی را ایجاد می کند. منقاری مخروطی شکل و به رنگ خاکستری مایل به آبی دارد که نیمه پایینی آن کمی کمرنگ تر و بیشتر متمایل به آبی می باشد. چشمانش سیاه و پاهایش به رنگ صورتی گوشتی است. پرنده نابالغ دمی کوتاه دارد و حاشیه سفید رنگی بر روی پرهای بالش دیده می شود. پروازش سريع و موجي شکل است.
زیستگاه : عمدتا در دشت ها یافت می شود، اگرچه گاهی در نزدیکی آب نیز مشاهده می شود. در زیستگاه های خشک و فضاي باز با درختان پراكنده، كشتزارها، علفزارهای خشک و در میان بوته هاي خاردار زیست می کند. لانه اش را بیضی شکل و به صورت آویزان در روي شاخه هاي بيروني درختان يا میان بوته ها می سازد. گاهی از لانه های قدیمی نیز استفاده می کند.
تغذیه : عمدتا دانه خوار است. از طیف گسترده ای از دانه ها و بذرهای زراعی تغذیه می کند. بر روی زمین و یا بر روی بوته ها و در میان علفزارها به دنبال غذا می گردد
اندازه : 11 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.