کبوتران ایران

بازدید : 2127 بار

گنجشک سانان-سهره سرخ

نام فارسی : سهره سرخ
نام انگلیسی : Red Avadavat
نام عربی : أفادافات
نام علمی : Amandava amandava
توضیحات : مشخصات: نر و ماده با یکدیگر متفاوت هستند. پرنده ای است بسیار کوچک با پر و بالی رنگارنگ و منقاری مخروطی شکل که به خاطر رنگ زیبای پر و بالش علاقه مندان زیادی دارد. در خارج از فصل زاد و ولد به صورت دسته جمعی زیست می کند و در گروه های نسبتا بزرگ دیده می شود. پر و بال پرنده نر قرمز رنگ می باشد، سطح پشتیش قهوه ای متمایل به سرخ و سر و سطح شکمیش قرمز رنگ است. بالهایی قهوه ای رنگ دارد و بر روی بال ها و پهلو های قرمزش خال های فراوان سفیدی دیده می شود. چشمانی قرمز با مردمک سیاه دارد و پرهای حد فاصل چشم تا منقار و اطراف چشمانش به رنگ سیاه است و خط باریک سفیدی زیر چشمانش مشاهده می شود. قسمت انتهایی شکم و پوشپرها و پرهای زیر دمش سیاه رنگ هستند. پرهای دمگاهش قرمز و دارای خال های سفید می باشد و این پرها تا روی دم سیاه رنگش امتداد می یابند. منقار و پاهایش قرمز رنگ هستند. در خارج از فصل زاد و ولد سطح شکمیش پوشیده از پرهای سفید و قرمز و سطح پشتی و تارکش بیشتر متمایل به قهوه ای شده و خال های سفید پهلو و بال هایش کمتر می شود. تارک و سطح پشتی پرنده ماده به رنگ قهوه ای روشن و سطح شکمیش نخودی رنگ می باشد. چشمانش قهوه ای رنگ است و پرهای حد فاصل چشم تا منقار و اطراف چشمانش به رنگ سیاه می باشند. بالهایی به رنگ قهوه ای تیره دارد و بر روی بال هایش خال های سفیدی تقریبا به صورت دو نوار عرضی دیده می شود. دمش به رنگ قهوه ای تیره و پرهای دمگاهش قرمز و دارای خال های سفید می باشد. منقارش به رنگ قرمز است. تارک و سطح پشتی پرنده نابالغ به رنگ قهوه ای و سطح شکمیش نخودی رنگ می باشد. بر روی بال هایش خال های سفیدی به صورت دو نوار عرضی دیده می شود و پرهای قرمز رنگ دمگاه را ندارد. پروازش سریع است.
زیستگاه : در دشت های مسطح، چمنزارها، مزارع، جنگل های باز، مناطق نزدیک به آب مانند باتلاق ها و تالاب ها و در علفزارها زیست می کند. لانه اش را بیضی شکل و در میان بوته ها و اغلب در نزدیکی زمین می سازد.
تغذیه : عمدتا دانه خوار است. به انواع بذرها و دانه هایی نظیر ارزن علاقه نشان می دهد. از کرم ها و حشراتی نظیر موریانه، مورچه، مگس و مانند آنها نیز تغذیه می کند. زمستان ها در زمین های کشاورزی به دنبال غذا می گردد. در فصل زاد و ولد به منظور تکمیل رژیم غذایی خود از دانه های جوانه زده و لارو حشرات نیز کمک می گیرد
اندازه : 9 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : در دست بررسي
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.