دارکوب ایرانی

بازدید : 3993 بار

گنجشک سانان-سهره معمولي

نام فارسی : سهره معمولي
نام انگلیسی : European Goldfinch
نام عربی : حسون
نام علمی : Carduelis carduelis
توضیحات : مشخصات: نر و ماده همشکل پرنده ای است کوچک وزیبا از خانواده سهره که منقاری ضخیم ونسبتا بلند و مخروطی شکل دارد که از آن برای دانه چیدن و جستجوی بذرها درمیان ساقه های خاردار نیز استفاده می کند نژادهای زیادی ازاین گونه در جنگل ها، باغ ها، پارک ها، و مزارع کاج سراسر مناطق غربی اروپا و شمال آفریقا و آسیای مرکزی دیده می شوند و بخش بزرگی از جمعیت آنها زمستان را در مناطق زاد و ولد خود و یا اندکی پائینترمی گذرانند. نژاد (   ( Carduelis carduelis loudonدر شمال و شمال غربی ایران و قفقاز یافت می شود. و نژاد (  ( Carduelis carduelis paropanisi در شرق و جنوب شرقی ایران و افغانستان تا غرب هیمالیا یافت می شود. پرنده ای است با پیشانی و چانه قرمز و لکه ای سیاه بر روی سر که صورت سفیدش را محدود می کند. سطح پشتیش قهوه ای خاکی است و ناحیه دمگاهش سفید می باشد سطح شکمیش سفید با لکه هایی بزرگ به رنگ نخودی که نواحی سینه و پهلوهایش را در بر می گیرد بالهایش سیاه و نواری به رنگ زرد طلایی درسراسرمیانه بالها دارد که به هنگام پرواز کاملا خود نمایی می کند.دمش سیاه و انتهای پرهای کناری آن سفید می باشند ولکه ای سفید در انتهای هرکدام از شاهپرهای بالهایش نیز به چشم می خورد. منقارش صورتی کم رنگ و نوک آن کمی تیره می باشد پاهایش قهوه ای متمایل به صورتی و چشمانش سیاه می باشند پرنده نر و ماده همشکل و پرنده نابالغ فاقد الگوی قرمز و سیاه سر می باشد و رنگ سر و سطح پشتي آن نخودي مايل به خاكستري است و بدنش خط و خالهایی به رنگ قهوه‌اي دارد. پرنده نواحی شرقی طرح سياه و سفيد صورت را ندارد و تمام سرش به جز قسمت قرمز آن به طور يكدست قهوه‌اي مايل به خاكستري كمرنگ است .  پرنده‌اي است اجتماعي و در خارج از فصل تولید مثل به صورت گله ای به جستجوی غذا می پردازد اندازه گله ها برحسب وفور مواد غذایی متفاوت است. در فصل بهار پرنده نر بر روی شاخه ای می نشیند و درحال افتادگی بالها شروع به آواز خواندن می کند. پروازش موجي و رقص مانند است.
زیستگاه : در جنگل ها، بوته زارها ی خار دار، باغ ها، پارک ها و مزارع کاج و در هر جایی که گیاهان دانه دار وجود دارد، یافت می شود و لانه‌اش را روي درخت و معمولا نزديك نوك شاخه‌ها و گاهي در پرچين‌ها مي سازد
تغذیه : غذای اصلی آن را دانه های کوچک و انواع بذر ها تشکیل می دهد و د رفصل جوجه آوری از حشرات و لارو آنها برای تغذیه جوجه ها استفاده می کند
اندازه : 12تا 13 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.