دارکوب ایرانی

بازدید : 4573 بار

گنجشک سانان-سهره کوهي

نام فارسی : سهره کوهي
نام انگلیسی : Twite
نام عربی : حسون أصفر المنقار
نام علمی : Carduelis flavirostris
توضیحات : مشخصات: نرو ماده همشکل با اندکی تفاوت پرنده ای است کوچک و آواز خوان از خانواده سهره که منقاری کوتاه و مخروطی شکل دارد و متناسب با مغزکردن دانه و تخمه می باشد. این پرنده ساکن دامنه های شیب دار و زمین های صخره ای ساحلی و کوهستانی مناطقی از شمال اروپا و سراسر آسیای مرکزی می باشد و در فصل زمستان جمعیت هایی از آن به سمت جنوب مهاجرت می کنند. شکل ظاهری پرنده نر و ماده شبیه به هم فقط دمگاه پرنده نر صورتی و دمگاه پرنده ماده نخودی همراه با رگه های تیره می باشد . سطح پشتي آنها قهوه ای مایل به خاکستری با راهراه نخودی و سطح شكمي روشن‌تر با رگه های قهوه ای که در ناحیه سینه بیشتر و به طرف پهلوها و شکم باز تر می شوند. سر و گردنش خالهای ریزقهوه ای در زمینه نخودی دارد . گلویش نخودی مایل به نارنجی و گونه هاش متمایل به خاکستری است منقارش در تابستان زرد مايل به خاكستري و در زمستان زرد روشن است .از نظر شكل ظاهري و رفتار نسبتا شبيه سهره سينه سرخ می باشد با اختلاف اینکه سطح پشتيش پررنگ‌تر، گلويش نخودي مايل به نارنجي، و دمش نسبتا بلندتراست. پرنده ای است آواز خوان است و فقط از دانه ها و مواد گیاهی تغذیه می کند.
زیستگاه : در دامنه كوه‌ها ، زمين‌هاي باير ومرتفع و سواحل صخره ای یافت می شود  ، در زمستان به کوهپایه ها كوچ مي کند و در گروه های کوچک و چندتایی و گاهی اوقات با سهره ها ی دیگر و زرده پره ها به صورت گروهی هم غدا می شود. روی زمین و لابلای علف ها و پشت بوته ها و یا سوراخ صخره ها لانه اش را می سازد.
تغذیه : از دانه های گیاهی، جوانه ها و بذر علف های هرز تغذیه می کند و به دانه بوته خار ها و قاصدک علاقه نشان می دهد
اندازه : 13 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.