سبزقبا

بازدید : 7937 بار

گنجشک سانان-سهره سينه سرخ

نام فارسی : سهره سينه سرخ
نام انگلیسی : Eurasian Linnet
نام عربی : حسون تفاحي
نام علمی : Carduelis cannabina
توضیحات : مشخصات: نر و ماده اندکی متفاوت پرنده ای است کوچک با پر و بالی رنگارنگ که منقاری کوچک و مخروطی شکل و دمی دو شاخه دارد. سطح پشتی پرنده نر به رنگ قهوه ای مایل به بلوطی و سرش خاکستری رنگ می باشد. قسمت پایین پیشانیش قهوه ای و تارکش به رنگ قرمز گلی است. نوار ابرویی نخودی رنگ ناواضح و یک نیم هلال نخودی رنگ در زیر چشمانش دیده می شود و بر روی گونه هایش لکه ای سفید مشاهده می شود. چانه و گلویی سفید با رگه های ظریف طولی دارد. سطح شکمیش سفید نخودی، پهلوهایش قهوه ای و سینه اش به رنگ قرمز گلی است. شاهپرهای بال هایش سیاه و لبه عقبی بال هایش به رنگ سفید می باشند. دمی به رنگ قهوه ای مایل به سیاه دارد و پرهای کناری دم و پوشپرهای زیر دمش سفید می باشند. منقارش خاکستری و پاهایش به رنگ قهوه ای گوشتی است. در فصل زمستان تارک پرنده نر قهوه ای رنگ و سینه اش کمرنگ تر می شود. پرنده ماده سطح شکمی و سینه ای نخودی رنگ دارد و بر روی سینه و پهلوهایش رگه های طولی قهوه ای رنگی مشاهده می شود. تارک و سطح پشتیش به رنگ قهوه ای روشن و دارای رگه های قهوه ای تیره می باشند. پروازی موجي شکل دارد.
زیستگاه : در زمین های باز و نیز در میان بوته ها، کشتزارها، علفزارها و زمین های باتلاقی زیست می کند. در میان بوته های کوتاه و یا بین شاخ و برگ درختان آشیانه می سازد.
تغذیه : عمدتا دانه خوار است. از بذرها و غلات، بی مهرگان و برخی میوه ها نیز تغذیه می کند. بر روی زمین و در میان علف ها به دنبال غذا می گردد.
اندازه : 13 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.