سبزقبا

بازدید : 2261 بار

گنجشک سانان-سهره صورتي

نام فارسی : سهره صورتي
نام انگلیسی : Trumpeter Finch
نام عربی : زمير وردي
نام علمی : Rhodopechys githaginea
توضیحات : مشخصات: نر و ماده تقریبا همشکل با کمی اختلاف پرنده ای است کوچک از خانواده سهره با منقاری کلفت و مخروطی شکل که غالبا روی زمین تغذیه می کند. زیستگاه این پرنده درسراسر مناطق بیابانی گرم و خشک شمال آفریقا ، آسیای مرکزی ، خاورمیانه و جزایر قناری است و یک جمعیت کوچک اروپایی نیز از این گونه در جنوب اسپانیا زندگی می کند . این پرنده اغلب ساکن است و مهاجرتهای طولانی ندارد اما پرورش دهندگان آنرا از مناطق مختلف زیستگاهش به مناطق جنوب شرقی آسیا و نقاط دیگر اروپا منتقل کرده اند. رنگ پر و بال این پرنده قهوه ای خاکی و مایل به خاکستری است پرنده نر در فصل بهار اثری از رنگ صورتی بر روی بالها، دمگاه ، صورت ونواحی زیرین بدنش ظاهر می شود. انتهای شاهپرهای اولیه و پایانه دم دوشاخه اش تیره با حاشیه ای روشن درکنار پرها می باشد. منقارش محکم، مخروطی شکل وکلفت است و تاحدودی متمایز است در فصل بهار قرمز مرجانی روشن و در فصل زمستان مانند منقار پرنده ماده زرد رنگ می باشد. پاهایش قهوه ای مایل به صورتی و چشمانش سیاه می باشند. پرنده ماده رنگی روشن ترو رنگ پریده تر از پرنده نر دارد . وپرنده نا بالغ به پرنده ماده شبیه تر است. صداي اين پرنده خيلي مشخص است ، اجتماعی است و پروازي موجی وسريع به شيوه ساير سهره‌ها دارد تغذیه این سهره زمینی و خوش مشرب اغلب برروی زمین صورت می گیرد و احیانا زمین را می کاود تا از زیر خاک، دانه ویاحشره ای را پیدا کند.و اغلب به صورت دسته جمعی مشغول آشامیدن آب دیده می شود.
زیستگاه : ساکن مناطق خشک و گرم ، در بیابانها و تپه ماهورها است و اغلب در نزدیکی منابع آبهای بیابانی یافت می شود. لانه اش را در شکافهای صخره ای ، دیوارهای سنگی، و یا بر روی برجستگی هاو یا کنار صخره ها می سازد.
تغذیه : از دانه ها و حشرات تغذیه می کند. و در فصل تولید مثل بیشتر از حشرات تغذیه می کند و به جوجه هایش می دهد
اندازه : 12تا 13 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.