سبزقبا

بازدید : 5777 بار

کبوتر دریایی سانان-کبوتر دريايي خلیج فارس

نام فارسی : کبوتر دريايي خلیج فارس
نام انگلیسی : Persian Shearwater
نام عربی : جلم ماء فارسي
نام علمی : Puffinus persicus
توضیحات : مشخصات: نر و ماده شبیه یکدیگرند. پرنده ای است دریازی، با پاهای پره دار و منقاری بلند به رنگ خاکستری که انتهای منقارش به سمت پایین خمیده می باشد. بال های بلندی دارد. در نگاه اول به سختی می توان آن را از گونه های مشابه تشخیص داد. بهترین راه شناسایی آنها از یکدیگر، دقت در اندازه، رنگ صورت و نیز رنگ پاهایشان است. تارک و سطح پشتی این پرنده به رنگ قهوه ای و سطح شکمیش سفید می باشد. چانه، گلو و قسمت پایینی صورتش به رنگ سفید و ناحیه اطراف چشمانش قهوه ای رنگ است. حلقه چشمی سفیدی دارد. در پرواز سطح پشتیش کاملا تیره و به غیر از پرهای قهوه ای دمش، سطح شکمیش سفید دیده می شود. سطح زیرین بالهایش قهوه ای رنگ است و در ناحیه خم بال هایش پرهای خاکستری و سفیدی مشاهده می شود. شاهپرهای بال هایش دارای اثری از رنگ قهوه ای می باشند. ساق و پره های پاهایش به رنگ صورتی مایل خاکستری است و ناخن هایش سیاه رنگ می باشند. پرنده نابالغ مشابه بزرگسالان می باشد، ولی سطح پشتی جوجه ها پوشیده از پرهای خاکستری رنگ است. جهت پرواز ابتدا مسافت کوتاهی را روی آب می دود و سپس به پرواز در می آید. معمولا در ارتفاعات پایین و در سطح آب پرواز می کند.
زیستگاه : در دریاها زیست می کند. بومی خلیج فارس می باشد. در هنگام زاد و ولد، در خشکی و کنار صخره های ساحلی و کنار آشیانه اش دیده می شود.
تغذیه : پرنده ای است ماهی خوار. جهت شکار ماهی سر و گردنش را داخل آب فرو برده و ماهی ها و دیگر جانداران کوچک دریایی را شکار می کند.
اندازه : 30 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.