سه‌شنبه، 22 ارديبهشت 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

نقش حضرت عیسی (ع) پس از ظهور امام مهدی (عج) چیست؟


پاسخ :
شرح پرسش:
نقش حضرت عیسی (علیه السلام) پس از ظهور امام مهدی (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟ این که گفته می شود عیسی (علیه السلام) پشت سر حضرت می‌ایستند درست است؟ آیا مقام پیامبر بالاتر از امام نیست؟

پاسخ:
آنچه در روایات آمده، نماز خواندن حضرت عیسی (علیه السلام) پشت سر امام مهدی (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) است و در این زمینه دلیلی اقامه نشده است. اما با توجه به کثرت جمعیت مسیحیان، این نماز باعث می‌شود حقانیت دین اسلام ثابت شود و عده‌ زیادی از مسیحیان به اسلام بپیوندند و این امر هم سبب پیشرفت بسیار سریع‌تر و قیام حضرت شده و هم جلوی مخالفت و احیاناً جنگ را می‌گیرد.
در مورد بخش دوم سۆال باید توجه داشت که اولا ما بر اساس روایات، معتقدیم ائمه معصومین (علیهم السلام) از همه انبیای گذشته (به جز پیامبر اسلام) بالاتر بودند. و ثانیا حضرت عیسی (علیه السلام) هر چند پیامبر خدا و صاحب شریعت است. ولی دوره شریعت او پایان یافته و با آمدن دین اسلام دین او نسخ شده است. حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز در حال حاضر مقام زعامت و پیشوایی را به عهده دارد. و از طرف خداوند به عنوان وصی پیامبر، احیاگر دین اسلام بوده و واسطه‌ فیض الهی است. از این رو نماز خواندن حضرت عیسی (علیه السلام) پشت سر ایشان شگفت آور نخواهد بود.
البته این نکته فراموش نشود که در نزد ما مقام امامت از مقام نبوت بالاتر است؛ چنان که حضرت ابراهیم (علیه السلام) پس از موفقیت در امتحانات الهی به مقام امامت نیز نایل آمد.(بقره، آیه ۱۲۴)


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.