چهارشنبه، 31 شهريور 1400
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

ویژگی های منحصر به فرد قرآن

پرسش :

قرآن مجید این کتاب رستگاری چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؟


پاسخ :
«قرآن مجید» ویژگى هاى زیادى دارد که آن را از تمام کتابها متمایز و جدا مى سازد. اگر این ویژگیها گردآورى، و با سلیقه خاصّى کنار هم چیده شوند، کتاب ارزشمندى خواهد شد. به سه نمونه از این ویژگى ها توجّه فرمایید:
 
1. طراوت و تازگى
«قرآن مجید» همواره باطراوت و تازه است و هیچ گاه کهنه نمى شود. در روایت آمده است که: «شخصى خدمت امام صادق(علیه السلام) رسید و عرض کرد: یابن رسول الله، چرا هر چه قرآن را تلاوت و مطالعه مى کنیم کهنه نمى شود، بلکه باطراوت تر و تازه تر مى شود؟ امام(ع) فرمود: «إِنَّ اللهَ [تَعَالَى] لَمْ یَجْعَلْهُ لِزَمَانٍ دُونَ زَمَانٍ وَ لَا لِنَاسٍ دُونَ نَاسٍ، فَهُوَ فِی کُلِ‏ زَمَانٍ جَدِیدٌ، وَ عِنْدَ کُلِّ قَوْمٍ غَضٌّ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ»؛ (به خاطر آنکه خداوند تبارک و تعالى قرآن را براى زمان معیّنى نازل نکرده و اختصاص به جمعیّت خاصى نداده است، لذا در تمام زمانها و نزد تمام اقوام و جمعیّتها تا روز قیامت جدید و باطراوت است)».(1)
 
2. فراگیر بودن قرآن
ویژگى دیگر «قرآن مجید» این است که اختصاص به قشر خاصّى از مردم ندارد. همان گونه که عالمان بزرگ و فلاسفه و دانشمندانِ عظیم الشّأن از آن بهره مى گیرند، مردمِ عوام و بی سواد [که قادر بر تلاوت قرآن هستند] نیز در حدّ توان و درک خود از آن استفاده مى کنند. این ویژگى در کتاب هاى دیگر دیده نمى شود. لذا براى دوران ابتدایى کتابى مخصوص، و براى دوره راهنمایى کتاب خاصّ دیگرى، و براى دوران دبیرستان و پیش دانشگاهى و دانشگاه، هر کدام کلام خاصّى نوشته مى شود.
 
3. هر آیه قرآن داراى نکاتى است
در هر آیه اى از آیات «قرآن مجید» نکته یا نکاتى نهفته است؛ در حالى که در هر سطرى از سطورِ کتاب هاى دیگر نکته اى وجود ندارد؛ بلکه در بسیارى از کتابها، نکات قابل استفاده در کلّ کتاب محدود است. در هر یک از آیات مربوط به مبدأ و معاد، تاریخ انبیاء، بهشت و دوزخ، احکام، اخلاق، فلسفه احکام و مانند آن نکات برجسته و روشنى وجود دارد.

پی نوشت:
(1). الأمالی، طوسى، محمد بن حسن‏، دار الثقافه، قم‏، 1414 قمری، ‏چاپ اول‏، ص 580.

منبع: داستان یاران، مکارم شیرازى، ناصر، تهیه و تنظیم: علیان نژادى، ابوالقاسم، ‏مدرسه امام على بن ابى طالب(علیه السلام‏)، قم‏، 1390 شمسی، ‏چاپ اول‏، ص 235.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.