سه‌شنبه، 2 اسفند 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

استفاده از مشروبات الكلي چه ضرري براي انسان دارد و حكم آن وعلت حرمت آن چيست‌؟


پاسخ :
قرآن كريم‌، دربارة شراب و قمار مي‌فرمايد: "يَـََّأَيُّهَا الَّذِين‌َ ءَامَنُوَّاْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالاْ ينصَاب‌ُ وَالاْ ?َزْلَـَم‌ُ رِجْس‌ٌ مِّن‌ْ عَمَل‌ِ الشَّيْطَـَن‌ِ فَاجْتَنِبُوه‌ُ لَعَلَّكُم‌ْ تُفْلِحُون‌َ ;(مائده‌،90) اي كساني‌كه ايمان آورده‌ايد! شراب و قمار و بت‌ها و تيرهاي قرعه پليدند ]و[ از عمل شيطانند; پس‌، از آنها دوري گزينيد; باشد كه رستگار شويد."
اين آيه مبارك‌، پيامهاي فراواني دارد از جمله‌:
1. ايمان و شراب‌خواري با هم سازگار نيستند;
2. شراب و قمار در رديف بت‌پرستي است‌;
3. دستورها و نهي‌هاي اسلام بي‌حكمت نيست‌;
4. نه تنها شراب نخوريد، بلكه حتي گِرد آن هم نرويد و به آن نزديك نشويد;
5. تغذيه سالم در سعادت انسان‌ها مؤثر است‌;(ر.ك‌: تفسير نور، محسن قرائتي‌، ج 3، ص 171، مؤسسة در راه حق‌.)
6. در اين آيه و آية بعدي همين سوره‌، به برخي از زيان‌هاي آشكار شراب و قمار اشاره شده و مي‌فرمايد: "شيطان مي‌خواهد از طريق شراب و قمار در ميان شما بذر عداوت و دشمني بپاشد و از نماز و ذكر خدا بازدارد و معلوم مي‌شود كه ضررهاي معنوي‌، مهم‌تر از زيان‌هاي جسمي و مادّي است‌."
افزون بر اين‌، دانشمندان و محققان‌، زيان‌هاي فراواني را براي نوشابه‌هاي الكلي ذكر كرده‌اند كه به برخي از اظهارات آنها اشاره مي‌شود:
يكي از دانشمندان مشهور غربي ثابت كرده است كه جوانهاي بيست‌ساله كه احتمال دارد پنجاه سال عمر كنند در اثر نوشيدن الكل بيشتر از 35 سال عمر نمي‌كنند. در شخص معتاد به شراب و الكل‌، عاطفه خانوادگي و ميزان محبت به زن و فرزند ضعيف است‌; به طوري كه مكرر اتفاق افتاده است كه مثلاً پدري در حال مستي فرزندان خود را با دست خود كشته است‌. مشروبات الكلي‌، عقل و هوش انسان را از بين مي‌برد. به موجب آماري كه از تيمارستان‌هاي آمريكا به دست آمده است‌، 85 درصد از بيماران رواني آنها، مبتلايان به الكل هستند.
يكي ديگر از دانشمندان انگليسي مي‌نويسد: مشروبات الكلي در كشورهاي شمالي‌، انسان را كودن و ابله و در كشورهاي جنوبي ديوانه مي‌كند; سپس مي‌گويد: آيين اسلام‌، تمام انواع نوشابه‌هاي الكلي را تحريم كرده و اين يكي از امتيازات اسلام است‌.(ر.ك‌: تفسير نمونه‌، ج 5، ص 70 ـ 76 و ج 1، ص 124 ـ 126.)
eporsesh.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.