پشتکار کودکان و پروسه برنامه­ های طولانی مدت (بخش اول)

زمان عامل مهمی در پشتکار است. بچه‌ها می‌توانند تمرین کنند که چیزی فراتر از احتیاج به رضایت آنی از هر کاری به دست آورند. آنها باید نشان دهند که دوست دارند کاری را انجام دهند و منتظر نتایج آن باشند.
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
پشتکار کودکان و پروسه برنامه­ های طولانی مدت (بخش اول)
فعالیت­ هایی که مستلزم انتظار کودکان برای دستیابی به نتیجه است، پشتکار را به کودکان می‌آموزند.
 
چکیده: زمان عامل مهمی در پشتکار است. بچه‌ها می‌توانند تمرین کنند که چیزی فراتر از احتیاج به رضایت آنی از هر کاری به دست آورند. آنها باید نشان دهند که دوست دارند کاری را انجام دهند و منتظر نتایج آن باشند.

تعداد کلمات 1101/  تخمین زمان مطالعه 6 دقیقه

پشتکار کودکان و پروسه برنامه­ های طولانی مدت

مقدمه

جملات تشویق‌کننده‌ای از قبیل جملات زیر، برای تشویق بچه­ ها به پشتکار و استقامت در انجام کارها مفیدند و در واقع بچه‌ها به آنها نیاز دارند:
  می‌دانم که آن را درست خواهی کرد.
  کاری که انجام می‌دهی عالی است.
  تو در این کلاس ها ثبت‌نام کرده‌ای و باید دربارۀ آنها بررسی و تحقیق کنی.
  بهتر می‌شود. تو آن را یاد خواهی گرفت.
اما اغلب چیزی بیش از این لازم است. علاوه بر حرف، تجربیاتی هستند که به طور طبیعی پشتکار را می‌آموزند. این کارها به سرعت انجام نمی‌گیرند؛ چرا که مستلزم انجام جزئیات و صرف وقت هستند. من فعالیت های زیر را انتخاب کرده‌ام؛ زیرا در عین حال که این کارها پشتکار را می‌آموزند، کارهای خیلی مهمی نیز در خانه انجام می‌گیرد.
 

یاد بگیریم که کار کنیم و انتظار بکشیم

زمان عامل مهمی در پشتکار است. بچه‌ها می‌توانند تمرین کنند که چیزی فراتر از احتیاج به رضایت آنی از هر کاری به دست آورند. آنها باید نشان دهند که دوست دارند کاری را انجام دهند و منتظر نتایج آن باشند. در میان فعالیت هایی که مستلزم انتظار کشیدن بچه‌هاست، می‌توان کاشتن گیاهان، مراقبت از وزنشان، یادگیری یک مهارت جدید و حفظ وزن فعلی‌شان را نام برد.
 

1. باغچۀ مخصوص ما، سنین چهار تا نُه سال

  علوم
  پیروی از دستورالعمل ­ها
  مقایسه و ارزیابی نشانه‌ها
همه از دیدن دانه‌هایی که از دل خاک بیرون می‌آید لذت می‌برند. اگر این دانه‌ها رشد نکردند، می‌توانید مجدداً این کار را انتخاب کنید. نکتۀ مهم آن است که این فعالیت به بچه‌ها کمک می‌کند تمرین کنند که کاری را که شروع کرده‌اند به پایان برسانند. به دو یا سه بسته دانۀ گیاهان، گلدان های کوچک یا پاکت شیر بریده شده، یک خط‌کش و یک پنجرۀ آفتاب گیر یا یک باغچه (به نسبت فصل سال و فضای خانه‌تان) نیاز دارید.
مقداری دانۀ گیاه تهیه کنید. در هر گوشۀ یک میز، تعدادی از هر نوع دانه را جداگانه روی میز بریزید و از فرزندتان بخواهید به اندازه و رنگ دانه‌ها به دقت نگاه کند و سختی آنها را آزمایش کند. دربارۀ تفاوتهای آنها با هم صحبت کنید. از بچه‌ها بخواهید در هر گلدان حدود پنج سانتی‌متر خاک بریزند. در هر گلدان چند دانه بکارید. گلدان ها را جلوی یک پنجرۀ آفتاب گیر قرار دهید. با همدیگر راهنمایی های کاشت هر نوع دانه را بخوانید. دربارۀ آنچه باید برای رشد بذرها انجام داد صحبت کنید. طبق دستورالعمل ها دانه‌ها را آب بدهید. بعد هر روز دانه‌هایی را که جوانه می‌زنند نگاه کنید. دانه‌ها به آرامی رشد می‌کنند. حدود ده روز طول می‌کشد تا شما بتوانید جوانۀ آنها را ببینید. گیاهان با زبان خود می‌گویند: «ما تو را دوست داریم.» یکی دو گلدان از این گیاه‌ها را برای یک دوستِ بیمار، همسایه یا یکی از افراد مسن فامیل ببرید.
 

مراقبت از سلامتی: یک کار روزمره

سالم بودن و سالم ماندن کاری است که مستلزم پشتکار روزمره است. بسیاری از مردم مراقب سلامتی خود هستند و در عین حال کسانی هستند که با اعتیاد، سلامت خود را به خطر می‌اندازند و جسم و مغز خود را مختل می‌کنند. فعالیت های زیر به شما کمک می‌کند تا هر چه بیشتر از سلامتی لذت ببرید. حتی بچه‌ها می‌دانند که بیماری هیچ چیز جالبی نیست.


1. غذای خوب و مناسب برای تو، سنین چهار تا نُه سال

  علوم
  شواهد وزن
  ‌دسته‌بندی کردن و ایجاد برنامۀ کاری
این فعالیت به فرزندانِ کوچکِ شما کمک می‌کند تا عادت های غذایی سالمی داشته باشند و از غذاهای بی‌ارزش استفاده نکنند. آنها یاد می‌گیرند که غذاهای خوب، الزاماً غذاهای تکراری و خسته‌کننده نیستند. برای این کار به مداد، کاغذ، ترازو و غذاهای مقوّیِ ساده نیاز دارید.
دربارۀ دلایل خوب غذا خوردن صحبت کنید (چهرۀ شاداب و انرژی بیشتر)؛ اما فقط حرف نزنید. در واقع چند غذای سادۀ جدید و بهتر را در خانه درست کنید. غذاهای سادۀ مقوی شامل هویج، کشمش، موز با پودر نارگیل، کرفس با روغن نارگیل، برش های گوجه‌فرنگی یا خیار که روی آنها پنیر ریخته‌اید، سبزیجات خام با پنیر یا کشمش و آجیل است.
وزن افراد خانواده را اندازه بگیرید. چه کسی از همه سنگین‌تر است؟ چه کسی از همه سبک‌تر است؟ پس از یک هفته مجدداً تغییرات وزن افراد را یادداشت کنید. این کار برای تمرین ریاضی نیز مناسب است.
از فرزندتان بخواهید دربارۀ یک ترکیب غذایی سالم و خوشمزه فکر کند تا با هم درست کنید. این مواد را به لیست خرید خود اضافه کنید. قسمتی از یخچال را به این غذاهای ساده برای بچه‌ها اختصاص دهید. بدین ترتیب بچه‌ها می‌توانند خوراکی های سالمِ مخصوص به خود را درست کنند.
 

2. برنامۀ ورزش، هر سنی

  فکر کردن
  بررسی اطلاعات
  ایجاد یک برنامه
بچه‌ها اوقات زیادی را به حالت نشسته می‌گذرانند و این کار برای سلامتی‌شان مضر است. برنامه‌ریزی و ایجاد طرح ورزش خانواده نیاز به تلاش زیادی دارد. این روش می‌تواند به شما کمک کند. تنها چیزی که نیاز دارید ذهنی متفکر است. پس از آن، آمادگی جسمانی هم لازم است. با هم تصمیم بگیرید که یک طرح ورزشی واقعی برای خانواده، چگونه طرحی است.
دربارۀ این سؤالات فکر کنید: آیا ترجیح می‌دهیم به تنهایی ورزش کنیم یا با دیگران؟ آیا دوست داریم درون خانه ورزش کنیم یا بیرون؟ هر روز چه مقدار وقت می‌توانیم صرف ورزش کنیم.
از یکی دو ورزشی که هر شخصی می‌تواند به طور منظم انجام دهد لیستی تهیه کنید. مثلاً: هر روز به مدت 15 دقیقه مقابل تلویزیون بدوید یا به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.
دربارۀ آنچه سلامتی شما را به خطر می‌اندازد فکر کنید: سیگار کشیدن، غذاها و نوشیدنی های ناسالم، نخوردن میوه‌ها و سبزی های تازه و... آیا می‌توانید کاری را که تصمیم دارید شروع کنید، نام ببرید. برنامه‌ای به مدت یک هفته برای ورزش جسمانی منظم تهیه کنید. جایزه‌ای را برای کسی که طبق برنامه پیش برود، در نظر بگیرید. سپس برای هفتۀ بعد و هفته‌های بعد برنامه‌ریزی کنید. بچه‌ها بدین وسیله تشویق می‌شوند و پشتکار پیدا می‌کنند.

منبع: دروتی، ریچ؛ (1393)، کلیدهای پرورش مهارت­ های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان، مترجم اکرم قیطاسی، انتشارات صابرین.

بیشتربخوانید:
پشتکار کودکان و پروسه برنامه ­های طولانی مدت (بخش دوم)
پشتکار کودکان در انجام کارهای ناتمام
تلاش و تکالیف درسی کودکان
کودکان؛ فوت و فن تلاش کردن
تلاش یا استعداد؛ کدام یک در اولویت است؟ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.