نشانه‌ ی علاقه کودکان خردسال به والدین

بعد از دو سالگی کودک شما وارد مرحله خردسالی خود خواهد شد. رفتارهای او رشد یافته‌ تر از قبل می‌شود و شناختش از دنیای اطرافش همچنان در حال پیشرفت است. در این مطلب می‌توانید با چند نشانه از اینکه کودک پیش‌دبستانی تان عاشق شماست آشنا شوید.
جمعه، 23 فروردين 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
نشانه‌ ی علاقه کودکان خردسال به والدین
کودک خردسال تان با هدایای بامزه و دلگرم‌ کننده‌ اش می‌خواهد به شما بفهماند برایش اهمیتی ویژه دارید.
 

گاهی بد رفتاری می‌کند

اگر یک کودک خردسال توجه مثبت شما را نبیند و نداشته باشد، بدون هیچ دلیلی توجه منفی شما را به خودش جلب می‌کند. به عنوان مثال، وقتی بیرون از خانه یکی از دوستان تان را می‌بینید و با او شروع به صحبت می‌کنید، ممکن است کودکتان شروع به فریاد کشیدن یا پرت کردن اسباب‌بازی‌ توی دستش ‌کند. از نگاه یک کودک خردسال، جلب توجه شما به یک شکل منفی‌ هم بهتر از نداشتن هیچ توجهی است. این رفتار بچه‌ها در این سن هرچند می‌تواند کلافه‌ کننده باشد اما نشانهٔ دیگری از آن است که شما چقدر برای کودک تان مهم هستید و چه اندازه دوست تان دارد، پس لازم نیست عصبانی شوید.
 

شما سرمشق او هستید

همانند دورهٔ نوپایی، کودک خردسال یا پیش‌دبستانی‌ شما دوست دارد هر کاری که شما می‌کنید را دقیقاً تقلید کند اما این تقلید کردن پیشرفته‌ تر شده و رشد کرده است. به عنوان مثال وقتی شما او را می‌بینید که با انگشتانش محکم روی صفحه‌ کلید لپ‌ تاپ شما می‌زند یا وانمود می‌کند که یک تماس تلفنی مهم دارد یا حتی وقتی با ماشین اسباب‌ بازی‌اش رانندگی می‌کند و احتمالاً فحش‌هایی هم می‌دهد، بدانید که برای کودک تان شما حالا یک سوپراستار هستید، پس شاید بد نباشد اگر بیشتر حواس تان به چیزهایی که می‌گویید یا عمل می‌کنید باشد.
 

عشقش را به زبان می‌آورد

بسیاری از کودکان در سه یا چهار سالگی علاقه‌ شان را با کلمات بیان می‌کنند. در این سن‌ها ممکن است ناگهان بشنوید که می‌گوید: «مامان دوست دارم» یا «پوستت چقدر نرمه!» یا حتی «من می‌خوام با تو ازدواج کنم.» و طبعاً تمام این جمله‌های عاشقانه فقط یک معنا دارند که نشانه‌ دهندهٔ میزان عشق و محبتش به شماست.
 

شما را دلداری می‌دهد

کودک پیش‌ دبستانی‌ تان ممکن است شما را با همدردی‌اش متعجب کند. شاید وقتی شما را در حال گریه می‌بیند، پتوی محبوبش را به شما بدهد یا وقتی ناگهان ببیند دستتان را بریده‌اید یا با چیزی سوزانده‌اید شما را ببوسد. او کاری را که شما هنگام صدمه دیدن یا ناراحتی او انجام می‌دهید تقلید می‌کند که این کار او تا حدی یک تکنیک و روش برای بقاست. شما تمام دنیای کودک تان هستید و او نیز دوست ندارد آن دنیا به هم بریزد، بنابراین سعی می‌کند مشکل را حل کند که این کارشان خیلی دوست‌داشتنی و دلرباست.
 

سعی می‌کند شما را ناراحت کند

عشق نباید با درد و رنج همراه باشد اما وقتی پای کودکان مان در میان است مطمئناً این اتفاق می‌افتد. اگر کودک تان را ناامید کنید یا به احساساتش لطمه بزنید، او نیز ممکن است با توهینی مثل «مامان بده» یا حتی جملهٔ ‌وحشتناک «ازت بدم میاد» به شما حمله کند. شنیدن این کلمات جالب نیست، اما واقعیت این است که این هم شاهد بیشتری بر این است که چقدر برای کودک تان مهم هستید. یک حرف بد و زشت راهی کوتاه و راحت‌تر برای گفتن این است که: «مامان تو آن‌قدر برای من مهم هستی که بیشتر از هر کس دیگری می‌توانی مرا ناراحت کنی، پس من هم می‌خواهم تو را ناراحت کنم.» قبول کنید که هست!
 

به شما هدیه می‌دهد

شما ممکن است گُلی را که از حیاط خانه چیده شده، یک سنگ براق کف پارک، یک نقاشی که از صورت خودش کشیده یا یک بستنی را که با آب حمام و حباب درست شده است از کودک تان هدیه بگیرید. کودک خردسال تان با هدایای بامزه و دلگرم‌کننده‌اش می‌خواهد به شما بفهماند برایش اهمیتی ویژه دارید، پس با دل و جان این هدایای ارزشمند را بپذیرید.
 

بازگشت شما را جشن می گیرد

وقتی بعد از غیبتی شما به خانه بازمی‌گردید، ‌کودک تان احتمالاً رفتاری ویژه با شما دارد. ممکن است بغل تان ‌کند و از شما تعریف کند، حتی اگر وقتی می‌رفتید او جیغ و داد می‌کرد و نمی‌خواست بروید، اما حالا او باز هم برای بازگشت تان جشن می‌گیرد و شادی می‌کند.

منبع : سایت مادرشو
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط