0
ویژه نامه ها

اشتباهات رایج در نگهداری از ماهی قرمز عید (بخش اول)

نگهداری ماهی قرمز درون تنگ‌های شیشه‌ای کوچک، نگهداری بیش از حد ماهی درون یک مکان کوچک، عوض نکردن به موقع آبی که ماهی در آن زندگی می‌کند و تغذیه بیش از حد ماهی‌های قرمز از جمله اشتباهاتی هست ما در نگهداری ماهی قرمز انجام می دهیم و در این مطلب به توضیح آن پرداخته ایم.
اشتباهات رایج در نگهداری از ماهی قرمز عید (بخش اول)
با توجه به این که باکتری‌ها قادر هستند؛ مدفوع ماهی قرمز را تجزیه کنند. شما باید آبی که ماهی قرمز در آن زندگی می‌کند را خیلی زود عوض کنید.
 

مقدمه

نباید از یاد برد که اشتباه کردن نیز بخشی از زندگی روزمره ما است، البته این اشتباه کردن نباید باعث نابودی و یا مرگ موجودات دیگر توسط ما شود. معمولا کسانی که برای اولین بار ماهی قرمز می‌خرند، اشتباهات زیادی را در هنگام نگهداری از این موجودات آبزی زیبا انجام می‌دهند که این امر باعث می‌شود تا آن‌ها پس از مدت کوتاهی بمیرند. معمولا در هنگام خرید ماهی قرمز توصیه‌هایی به خریدار می‌شود که عملا غیر حرفه‌ای و نادرست است. مگر اینکه اشخاصی که ماهی قرمز می‌فروشند، تخصصی و یا تجربه‌ای در نگهداری از ماهی قرمز داشته باشند. به همین منظور ما در این مطلب سعی کرده‌ایم تا شما را با برخی از اشتباهات رایج در نگهداری ماهی قرمز آشنا کنیم تا با مطالعه آن بتوانید بهترین امکانات را در اختیار این ماهی‌های زیبا و جذاب که طرفداران زیادی در سراسر جهان نیز دارد قرار دهید و با پیاده‌سازی این روش‌ها، طول عمر آن‌ها را افزایش دهید.
 

اشتباهات رایج در نگهداری از ماهی قرمز عید  

از یاد نبرید هدف از نگهداری ماهی باید حفظ بقای آن باشد نه اینکه فقط به جنبه تزئینی آن توجه کنیم. موجود زنده نیاز به مراقبت دارد، به خصوص موجوداتی که قرار است در زیر سایه ما رشد کنند. ماهی‌ها اگر در دل رودخانه، دریاچه و یا دریا باشند، خودشان می‌دانند چگونه از پس مشکلات بر بیایند. اما اگر ما آن‌ها را درون یک تنگ شیشه کوچک حبس کنیم، باید مسئولیت نگهداری از آن‌ها را نیز بر عهده بگیریم. با این تفاسیر وظیفه هر شخصی است که در نگهداری از حیوانات خانگی چه آبی چه غیر آبی، نهایت تلاشش را بکند تا حیوان مورد نظر کمترین آسیب را از در محیط بسته‌ای که ما در اختیارش قرار داده‌ایم، ببیند.
 
نگهداری ماهی قرمز درون تنگ‌های شیشه‌ای کوچک
ماهی‌های قرمز با توجه به زیبایی خاصی که دارند، معمولا برای اینکه خوب دیده شود، درون تنگی کوچک که خاصیت بزرگ کنندگی نیز دارند، قرار داده می‌شوند. از یاد نبرید ماهی‌های قرمز می‌توانند رشد چشم گیری داشته باشند و وجود چنین ظرف‌هایی برای رشدشان بسیار کوچک خواهد بود. این ماهی با توجه به دفع زیادی که دارد خیلی زود فضای داخلی تنگ آب را آلوده می‌کند و این آلودگی می‌تواند باعث مرگ ماهی شود. ماهی قرمز برای ادامه بقاء به آب رقیق و زلال نیاز دارد. وقتی مدفوع و دیگر ترشحات ماهی درون تنگ آب می‌ریزد، فضای کوچک تنگ‌های ماهی کدر و آلوده می‌شود و این امر به ضرر ماهی تمام می‌شود. از یاد نبرید هر چقدر مدفوع ماهی بیشتر در آب بماند، تولید مواد شیمیایی در آب بیشتر می‌شود و این مواد شیمیایی قادرند باعث مریضی و حتی مرگ ماهی قرمز شوند. اگر دوست دارید ماهی قرمز شما عمر طولانی داشته باشد، باید به فکر یک مکان بزرگ‌تر برای پرورش آن‌ها باشد.
 
نگهداری بیش از حد ماهی درون یک مکان کوچک
همان طور که در بالا ذکر شد؛ تنگ‌های کوچک خیلی زود آلوده می‌شوند. این آلودگی می‌تواند محیط خوبی برای رشد انواع باکتری و میکروب آبزی را فراهم کند، در نتیجه ماهی درون آن به شدت در معرض آلوده شدن به این باکتری‌ها و میکروب‌ها، قرار می‌گیرد و خیلی زود بیمار و نابود می‌شوند. اگر قرار است که ماهی قرمزتان را درون تنگ‌های شیشه‌ای قرار دهید، بعد هر بار عوض کردن آب درون تنگ‌های را به خوبی بشویید تا مواد آلاینده نابود شوند. در هر صورت در اولین فرصت ماهی قرمزتان را به یک مکان بزرگتر انتقال دهید تا بیشتر زنده بماند. 
 
عوض نکردن به موقع آبی که ماهی در آن زندگی می‌کند
با توجه به این که باکتری‌ها قادر هستند؛ مدفوع ماهی قرمز را تجزیه کنند. شما باید آبی که ماهی قرمز در آن زندگی می‌کند را خیلی زود عوض کنید. به ویژه آب تنگ‌های کوچک را که خیلی زود آلوده می‌شوند، بد نیست بدانید مدفوع ماهی‌های قرمز دارای آمونیاک است و برخی باکتری‌های درون آب قادر هستند، این آمونیاک را به یکسری مواد شیمیایی بسیار خطرناک تبدیل کنند. این مواد شیمیایی به راحتی می‌توانند جان آبزیان را بگیرند. از این رو ماهی قرمز نیز از این قائده مستثنا نیست. استفاده از برخی مواد ضد باکتری که برای ماهی‌ها بی ضرر است، می‌تواند از تولید این گونه مواد شیمیایی خطرناک تا حد زیادی جلوگیری کند.
 
تغذیه بیش از حد ماهی‌های قرمز
از یاد نبرید ماهی‌های قرمز اشتهای سیری ناپذیری دارند، یعنی تا زمانی که درون آب غذا باشد، آن‌ها غذا می‌خورند. در واقع آن‌ها ذائقه سیری ناپذیری دارند. اما خوردن بیش از حد غذا می‌تواند برایشان مشکلات شدید گوارشی از جمله یبوست ایجاد کند. این یبوست و دیگر مشکلات گوارشی ناشی از پر خوری می‌تواند باعث مرگ آن‌ها شود. از این رو سعی کنید؛ بیش از اندازه مجاز به آن‌ها غذا ندهید. چرا که با این کار نه تنها کمکی به آن‌ها نمی‌کنید، بلکه ناخواسته باعث مرگ‌شان می‌شوید.
 
ادامه دارد...

منبع: سایت فردانیوز
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما