درد مقاربتی در مردان و زنان و درمان آن

یکی از اختلالات جنسی اختلال درد نزدیکی هنگام آمیزش جنسی است که تجربه درد مستمر یا متناوب حین رابطه جنسی می باشد و به شکل مقاربت دردناک تشخیص داده می شود. در زنان نیز که شیوع بیشتری از درد نزدیکی را در مقایسه با مردان دارند قبل از هر اقدامی یک معاینه کامل تناسلی لازم است تا مشخص شود بیماری یا مشکل خاص جسمانی یا پزشکی وجود دارد یا خیر. با ما همراه باشید.
يکشنبه، 25 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
درد مقاربتی در مردان و زنان و درمان آن
مردان در شرایطی که درد نزدیکی وجود دارد، باید یاد بگیرند رفتارهای آرام و بدون تنشی داشته باشند و از تحمیل یا فشار خودداری کنند.

مقدمه

یکی دیگر از اختلالات جنسی اختلال درد نزدیکی هنگام آمیزش جنسی است که تجربه درد مستمر یا متناوب حین رابطه جنسی می باشد و به شکل مقاربت دردناک یا دیسپارونی و واژینیسموس تشخیص داده می شود. درد نزدیکی یا مقاربت هم در مردان و هم در زنان دیده می شود و درد اندام تناسلی قبل از رابطه، حین رابطه یا بعد از رابطه جنسی می باشد. این درد بصورت مستمر یا به تناوب ایجاد می گردد و باعث ناراحتی فرد می شود. واژینیسموس یا انقباض عضلات مجرای تناسلی تنها در زنان دیده می شود و انقباض های غیر ارادی مستمر عضلات مهبل می باشد که مانع از برقراری رابطه جنسی می شود. همچنین در صورت برقراری رابطه جنسی، درد بسیار زیادی برای زن ایجاد می شود.
 

اختلالات درد نزدیکی مردان

مقاربت دردناک در مردان شیوع بسیار ناچیزی دارد و علل آن نیز بیشتر پزشکی است. عفونت سر آلت تناسلی یا بالانایتیس، عفونت مجرای ادراری، عفونت کیسه های منی و پروستات، عفونت مجاری اسپرم بر یا اپیدیدیم و واریکوسل یا اتساع وریدهای بیضه می توانند علت درد نزدیکی در مردان باشند.

یکی دیگر از علل درد نزدیکی در مردان بیماری پیرونی است. طی این بیماری به دلیل ایجاد پلاک های فیبروزه در داخل سینوس های غاری، آلت تناسلی به یک سمت منحرف می گردد و این امر ممکن است هنگام مقاربت ایجاد درد و ناراحتی در آلت تناسلی بکند. مردانی که مبتلا به درد نزدیکی هستند لازم است حتماً تحت معاینه و بررسی دقیق پزشکی قرار گیرند تا علت درد مشخص و درمان مناسب صورت گیرد.

می توان گفت تمام بیماری های ذکر شده قابل درمان هستند و فرد بعد از درمان بدون هرگونه مشکلی می تواند رابطه جنسی بدون درد را تجربه نماید. درمان در آقایان بسته به علت از درمان دارویی تا جراحی می تواند متفاوت باشد.

در صورتی که در هنگام نزدیکی با همسر خود احساس درد می کنید، برای تشخیص امکان وجود اختلال درد نزدیکی بهتر است که به متخصصان مشاوره جنسی مراجعه نمایید. 
 

اختلالات درد نزدیکی زنان

علل درد نزدیکی
بیماری مقاربت دردناک یا دیسپارونی در زنان شیوع بیشتری دارد و زنان بیشتری در مقایسه با مردان این مشکل را تجربه می کنند. علل درد نزدیکی متفاوت می باشد. درد نزدیکی می تواند هم دارای علل ارگانیک و پزشکی باشد و هم علل روانشناختی. همچنین شدت و سطح دردی که افراد تجربه می کنند نیز متفاوت است. گاهی اوقات درد سطحی است و گاهی اوقات عمیق. همچنین برخی زنان در بعضی از موقعیت ها درد دارند و در برخی دیگر از موقعیت ها هیچ دردی احساس نمی کنند. همچنین پوزیشن ها یا موقعیت های خاصی باعث درد می تواند بشود و در خارج از آنها هیچ دردی وجود نداشته باشد. شما می توانید با انجام مشاوره زنان اطلاعات بیشتری کسب نمایید.
 
علل فیزیکی درد نزدیکی
در افرادی که با شکایت درد نزدیکی مراجعه می کنند ضروری است که ابتدا مشکلات پزشکی و ارگانیک بررسی شود. گاهی اوقات به دلیل تنگی دهانه مجرای تناسلی درد نزدیکی ایجاد می شود. گاهی اوقات التهاب یا عفونت در اندام تناسلی خارجی یا مجرای تناسلی باعث مقاربت دردناک می شود. در افراد مسن و کسانی که یائسه شده اند آتروفی مجرا باعث خشکی شدید شده و می تواند باعث درد نزدیکی شود. همچنین زنانی که فرزند خود را شیر می دهند نیز بواسطه تغییرات هورمونی این دوره می توانند هنگام مقاربت به علت خشکی مخاط واژن درد را تجربه کنند.
 
علل خارجی درد نزدیکی
عفونت های ناشی از قارچها مثل کاندیدا و عفونت های ناشی از ویروس ها مثل هرپس تیپ ۱ یا ۲ و یا ویروس پاپیلومای انسانی و نیز عفونت های ناشی از کلامیدیا می توانند باعث واکنش التهابی در دستگاه تناسلی خارجی یا مجرای تناسلی شوند و هنگام مقاربت درد و سوزش ایجاد کنند. حساسیت های پوستی و تماس با مواد آلرژن مثل مواد شوینده، کاندوم و حتی حساسیت نسبت به مایع منی شریک جنسی از دیگر علل دیسپارونی می باشد. اگزماهای ناشی از لباس زیر یا نوارهای بهداشتی و حتی بیماری پسوریازیس نیز می توانند باعث دیسپارونی شوند. وستیبولیت یا التهاب غدد وستیبولار داخل ورودی مجرای تناسلی زنان نیز می تواند باعث دیسپارونی شود.
 
علل ناشی از بارداری در درد نزدیکی
اسکار یا بقایای زخم ناشی از جراحی یا زایمان قبلی نیز می تواند باعث درد شود. بیماری التهابی لگن و حتی بارداری خارج رحمی و یا اندومتریوز یا بافت نابجای رحمی نیز می توانند باعث درد و ناراحتی حین مقاربت شوند.
 
علل روانی درد نزدیکی
اما غیر از علل پزشکی و جسمانی علل روانی نیز می توانند باعث درد نزدیکی شوند. وقتی زن تمایلی به رابطه جنسی ندارد و یا ارتباط عاطفی مناسبی بین او و همسرش وجود ندارد و یا در رابطه جنسی تحریک لازم صورت نگیرد ترشحات لغزنده ساز در مجرا کم خواهد بود و مقاربت باعث درد و سوزش خواهد شد. ترس از رابطه جنسی، بی میلی نسبت به رابطه جنسی، فقدان برانگیختگی کافی یا آسیب پس از رابطه جنسی می توانند از علل دیگر درد نزدیکی در زنان باشند.

در صورتی که در هنگام نزدیکی با همسر خود احساس درد می کنید، برای تشخیص امکان وجود اختلال درد نزدیکی بهتر است که به متخصصان مشاوره جنسی مراجعه نمایید. 
 

درمان درد نزدیکی

درمان درد نزدیکی در مردان
در مردان پس از بررسی علت این اختلال و تشخیص بیماری یا علت پزشکی بوجود آورنده درد، درمان پزشکی متناسب با مشکل صورت می گیرد. گاهی اوقات باید آنتی بیوتیک مصرف شود تا عفونت از بین برود و گاهی از داروهای ضد التهاب می توان برای کاهش التهاب و درد کمک گرفت.
 
درمان درد نزدیکی در زنان
در زنان نیز که شیوع بیشتری از درد نزدیکی را در مقایسه با مردان دارند قبل از هر اقدامی یک معاینه کامل تناسلی لازم است تا مشخص شود بیماری یا مشکل خاص جسمانی یا پزشکی وجود دارد یا خیر. سپس درمان بر اساس علت بوجود آورنده صورت می گیرد. گاهی لازم است آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ مصرف شود تا عفونت از بین برود. گاهی یک ضد التهاب یا یک داروی کورتونی مشکل را حل می کند و گاهی اوقات نیز جراحی لازم است. همچنین در زنانی که یائسه هستند و مبتلا به خشکی مجرا یا آتروفی مجرا هستند می توان از کرم های استروژن استفاده نمود.
 
درمان درد با علل روانی
در زنانی که علل پزشکی باعث درد نزدیکی آنها نیست و مشکل ایشان ناشی از علل روانی است لازم است تا با شریک جنسی صحبت شود و رابطه عاطفی بازسازی شود. زن و مرد باید یاد بگیرند تا در رابطه جنسی بعنوان مربی به همدیگر آموزش دهند تا رفتارهای آزارنده و ناخوشایند در رابطه جنسی کاهش یابد و رفتارهای خوشایند طرفین در رابطه افزایش یابد.

توصیه به رعایت اصول رابطه جنسی صحیح نیز ضروری است. مردان در شرایطی که درد نزدیکی وجود دارد، باید یاد بگیرند رفتارهای آرام و بدون تنشی داشته باشند و از تحمیل یا فشار خودداری کنند. عجله برای دخول نداشته باشند و با طمانینه و آرامش مراحل رابطه جنسی را پیش ببرند. هر چقدر پیش نوازش یا معاشقه قبل از رابطه جنسی افزایش یابد و احساس راحتی و آرامش بیشتری در زن ایجاد شود، زن برانگیختگی بیشتری خواهد داشت. در نتیجه عضلات ناحیه تناسلی وی از انبساط بیشتری برخوردار بوده و درد نزدیکی کمتری را تجربه می کند.
 

برخی از راهکارها برای درمان درد نزدیکی

لازم است قبل از برقراری رابطه ابتدا تحریک مناسب با استفاده از تکنیک های پیش نوازش صورت گیرد. تا ترشحات لغزنده ساز کافی ترشح شده و باعث کاهش درد نزدیکی گردد.

همچنین می توان از ژل های لوبریکانت یا لغزنده ساز نیز استفاده کرد تا خشکی مجرا کمتر شود و درد کاهش یابد یا از بین برود. توصیه به نداشتن رابطه جنسی در مواقعی که تمایل به این رابطه وجود ندارد یا آمادگی لازم برای رابطه وجود ندارد نیز از دیگر راهکارهای درمان است.

انجام ورزش کگل یا سایر تمرینات ورزشی نیز می تواند کمک کند تا درد نزدیکی کاهش یابد. استفاده از پوزیشن ها و موقعیت هایی که زن کنترل بیشتری روی رابطه دارد نیز می تواند کمک کند تا زن درد کمتری تجربه کند و کمتر اذیت شود.

نکته مهمی که در درمان این افراد وجود دارد اطمینان دهی به بیمار در رابطه با این موضوع است که اختلال درد نزدیکی به راحتی درمان شده و افراد می توانند رابطه بدون درد را تجربه کنند. رفع نگرانی بیمار می تواند نقش بسزایی در درمان او داشته باشد.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.