بازدید : 1608 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

سیف ‏الدین ابوالمعالی سعید باخرزی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 7 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(وف 659 -629 ق)، فقیه، شاعر، صوفى. ملقب به شیخ الاسلام. وى را از مشایخ صوفیه و مریدان و اصحاب عارف مشهور، نجم‏الدین كبرى، (618 -540 ق) دانسته و گفته‏اند كه نجم‏الدین او را بعد از اعطاء خرقه به بخارا فرستاد. باخرزى در بخارا زیست و طریقه كبرویه را نشر داد و در همان جا وفات یافت. وى با عده‏اى از اصحاب شیخ نجم‏الدین مانند: شیخ مجدالدین بغدادى، فریدالدین عطار و شیخ سعدالدین حمویه و نجم‏الدین ابوبكر عبدالله بن محمد، معروف به دایه و رضى‏الدین على لالاى غزنوى معاصر بوده. سیف‏الدین در نظم و نثر صاحب اثر است و «دیوان» شعر دارد. پاره‏اى از رباعیات وى ضمن مجموعه رباعیات ابوسعید ابوالخیر در تهران به چاپ رسیده است. از وى رساله‏اى به فارسى در معنى عشق و اشعار متوسطى بازمانده است.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

234/3816