بازدید : 10698 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

یعسوب الدین رستگار

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد نهم)

ابومحمد یعسوب ‏الدین فرزند حاج میرزا احمد فرزند محمدصادق فرزند محمد مشهور به رستگار از مفسرین معاصر حوزه علمیه قم مى‏باشند. ایشان اصلا اهل کلا (کوزه‏ گر) محله از محلات شهرستان جویبار مازندران مى ‏باشند که در سال 1319 شمسى متولد شده و پس از تحصیل کلاس ششم ابتدائى و کتابت یک جلد کلام‏ اللَّه مجید با ترجمه با خط خود جهت تحصیل علوم دینیه عازم مشهد مقدس شده و ادبیات را از محضر استاد کل ادیب نیشابورى و تمام دروس سطح را با تدریس در مدت پنجسال در مدرسه خیرات خان و استفاده تفسیر و روایت و اخلاق از زاهد زمان آیت‏اللَّه حاج میرزا حبیب‏اللَّه گلپایگانى و شرکت درس خارج آیت‏اللَّه العظمى میلانى قدس ‏اللَّه سرهما عزیمت به قم نموده و از محضر آیات عظام قم بالاخص مرحوم شریعتمدارى تبریزى و آیت‏اللَّه العظمى گلپایگانى و مرحوم آیت‏اللَّه محقق داماد یزدى و آیت‏اللَّه حاج میرزا هاشم آملى تا سال 1355 شمسى استفاده نموده و در تمام دوران تحصیلات سطح و خارج و تعطیلات تابستانى و اعیاد و وفیات و تعطیلى‏هاى دیگر به کار نوشتن تفسیر وزین و جامع البصائر و کتب دیگر که یادآور مى‏شوم اشتغال داشته است پس تفسیر را در چهل جلد مسوده و به صورت شصت جلد مبیضه درآورده که در سال 1356 شمسى شروع به طبع آن نموده و تا سال 1364 شمسى بیست و یک جلد آن به طبع رسیده است. و چند سالى به علل عدم امکانات ادامه طبع آن متوقف ولى در سال 1369 شمسى جلد پنجاه و هشتم آن نیز از طبع خارج و به طبع مجلدات دیگر اشتغال دارند و انشاءاللَّه به زودى تمام آن به طبع خواهد رسید. آثار علمى آقاى رستگار 1- تفسیر البصائر 2- مفتاح البصائر 3- تبصره البصائر 4- حماسه‏اى از تفسیر البصائر 5- حبل‏المتین من فقه آل یاسین 6- خلاصه الاصول 7- تبویب عناوین نهج‏ البلاغه 8- روحانیت و روحانى 9- اصول پنجگانه دین مبین اسلام 10- فروع ده‏گانه دین مبین اسلام 11- ابوالفضل العباس حامى ولایت و مظهر شهامت و استقامت 12- خاطرات هزار و یکصد و شصت روزه 13- مازندران پس از طوفان نوح تاکنون.  نگارنده گوید: تفسیر وزین البصائر معظم‏له را مطالعه کرده‏ام انصافا زحمات بسیارى را متحمل شده زیرا انسان را از بسیارى از تفاسیر عامه و خاصه (سنى و شیعه) مستغنى و بى‏نیاز مى‏دارد . اللهم اهدنا الصراط المستقیم.

نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.