بازدید : 1542 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

جلال اسیر شهرستانی اصفهانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 11 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(وف 1049 ق)، شاعر، متخلص به اسیر. اهل شهرستان یكى از قصبات اصفهان و معاصر شاه‏عباس دوم بود. وى شاگرد فصیحى هروى و داماد شاه‏عباس بود. با اهل ذوق و حال و صاحبان كمال و شعرا مصاحبت داشت و سفرى به هند كرد. كلیم و صائب وى را در سخنان خود ستوده‏اند. اسیر در سیر تكاملى سبك شعر سده‏ى یازدهم اثر آشكار دارد، او بنیاد معانى خود را بر چنان تخیل و توهمى نهاده است كه هیچ مضمون و نكته‏اى از سخنش خالى از آن نیست. به جهت افراط در شراب خوارى در جوانى درگذشت. در سال مرگ او اختلاف است. تنها اثر بازمانده از وى «دیوان» اشعار قصاید و غزلیات و مثنویهاى است كه قریب به بیست هزار بیت است.[1] (بخش 1) سید جلال اصفهانى (و. 1092 ه.ق./ 1619 م.- ف. 1069 ه.ق./ 1658 م.) از خاندان سادات شهرستان اصفهان و معاصر شاه عباس ثانى و همطراز صایب بود.اشعار او به دقت خیال و ایراد تركیبات دقیق و مضامین نازك و نو معروف بود. به همین سبب طرفداران سبك هندى در هندوستان از اوایل قرن دوازدهم به بعد طرز او را پیروى كرده‏اند. قصاید او در ذكر مناقب خاندان رسالت است، و علاوه بر آن غزلهاى مطبوع دقیق و قطعات و رباعیات بسیار دارد.
فعالیت ها : مشاهیر / هنر / شعر
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

140/6041