بازدید : 3070 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

اوحدالدین محمد انوری ابیوردی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 6 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(وف ح 585 ق)، دانشمند، منجّم و شاعر، متخلص به انورى. در مهنه از توابع ابیورد متولد شد. ابتدا در مدرسه‏ى منصوریه‏ى طوس به تحصیل علوم مختلف پرداخت. در فلسفه، ریاضیات، نجوم، هیئت، علوم معقول و منقول و شاعرى دست داشت. از جوانى شعر مى‏گفت و ابتدا خاورى تخلص مى‏كرد امّا، بعد تخلص خود را به انورى تغییر داد. وى جوانى خود را در بلخ گذراند و سفرهایى به سرخس، مرو، خوارزم، اطراف دشت خاوران و عراق كرد. انورى از. مداحان سلطان سنجر سلجوقى بود و پس از آنكه استخراج نجومى او در خصوص اجتماع سیارات هفت گانه در برج میزان و بروز طوفان به خطا رفت از ترس سلطان سنجر به بلخ فرار كرد، اوباش بلخ وى را مورد اهانت و تعرض قرار دادند. او عاقبت به مجدالدین ابوالحسن عمرانى از بزرگان خراسان و قاضى حمیدالدین صاحب «مقامات حمیدى» پناه برد. انورى از كسانى است كه در تغییر سبك فارسى نقش عمده‏اى ایفا نموده است. اشعار وى پُر از اصطلاحات و اشارات به مسائل علمى دقیق و حكمت است و به همین جهت سه شرح بر بعضى اشعار نوشته‏اند. یكى شرح داوود بن محمدعلوى شادیابادى، شرح ابوالحسن فراهانى حسینى و دیگر شرح عبدالرزاق دنبلى. انورى را در شعر پرورش دهنده سبك ابوالفتوح رونى دانسته‏اند. وى در مدح و هجو مهارت داشته است. او در بلخ درگذشت و در جنب مزار سلطان احمد خضرویه مدفون گردید. از آثار وى: «دیوان» اشعار، مشتمل بر چهارده هزار و هفتصد و چند بیت؛ «البشارات فى شرح الاشارات» و «رساله‏اى در عروض و قوافى».
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

187/4875