بازدید : 2309 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

بهاءالدین پازارگاد

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(تو 1317 ق)، نویسنده، روزنامه‏نگار و شاعر. در شیراز متولد شد. پس از پایان تحصیلات ابتدایى و متوسطه، در مدرسه‏ى نظامى به تحصیل فنون نظامى پرداخت و سپس به تدریس علوم طبیعى و ریاضى در دوره‏ى متوسطه مشغول شد و مدیریت مدرسه‏ى ابتدایى و متوسطه‏ى فارس نیز به او محول گردید. وى مؤسسه‏ى ورزش و باشگاه فوتبال و پیشاهنگى را تأسیس كرد، و به علت آشنایى با علم موسیقى و نت اروپایى سرودهاى وطنى كه برخى از آهنگهایش نیز ساخته خود او، و بعضى مطابق نغمه‏هاى اروپایى بود، براى محصلان ساخت. پازارگاد با گرفتن امتیاز مجله‏ى «پازارگاد» یك سال و نیم به انتشار این مجله در شیراز پرداخت، و روزنامه‏ى «خورشید ایران» را كه قبلا در سال 1302 ش منتشر كرده و در سال 1303 ش توقیف شده بود، مجددا در سال 1321 ش انتشار داد. پازارگاد، علاوه بر نشر روزنامه و مجله، كتابهایى را هم منتشر كرد. برخى از آنها عبارت‏اند از: «سرود و ورزش»؛ «پنج قصیده»؛ «میكروسكوپ و میكروسكوپى»؛ «تعلیم و تربیت پیشاهنگى- اصول پیشاهنگى»؛ «آینده‏ى باختر»؛ «تاریخ فلسفه‏ى سیاسى»؛ «مكتبهاى سیاسى»؛ «فلسفه‏ى نوین تاریخ»؛ «باده‏ى بى‏خمار».
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.