بازدید : 2555 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

لطفعلی صورتگر

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(1348 -1279 ش)، شاعر، نویسنده، مترجم، استاد دانشگاه. جد وى، آقا لطفعلى از نقاشان هنرمند و چیره‏دست قرن سیزدهم هجرى بود كه كارهاى او در موزه‏هاى پاریس و لنینگراد موجود است و بهاى گزافى دارد. صورتگر در شیراز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایى را در شیراز به پایان رسانید، سپس به هند رفت و تحصیلات متوسطه را در آنجا به پایان رسانید سپس به ایران بازگشت و به خدمت ادارات دارایى و فرهنك درآمد و مجله «سپسده‏دم» را در شیراز تاسیس كرد. در 1306 ش بارى ادامه تحصیل به لندن رفت و در رشته‏ى زبان و ادبیان انگلیسى دكترا گرفت. صورتگر پایان‏نامه‏ى دكترى خود را درباره‏ى «نفوذ ادبیات ایران در ادبیات انگلستان در قرن پازدهم و شازدهم میلادى» نوشت. بعد از بازگشت به تدریس ادبیات فارسى و انگلیسى پرداخت و چندى نیز ریاست دانشگاه شیراز را عهده‏دار بوده وى چندى نیز مدیر مجله‏ى «آموزش و پرورش» بود و عضو فرهنگستان. صورتگر سفرهایى به كشورهاى روسیه، آمریكا، پاكستان كرده و به مدت یك سال در دانشگاه كلمبیا سمت استادى داشته است. تا این كه وفات یافت و در شیراز به خاك سپرده شد. از آثارش: «عشاق ناپل»، ترجمه؛ «سخن سنجى»؛ «تاریخ ادبیات انگلیسى»؛ «علم اقتصاد»؛ «دیوان» شعر؛ «ادبیات توصیفى ایران»؛ «ادبیات غنایى ایران»؛ «برگهاى پراكنده»، شعر.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

203/3541