بازدید : 1497 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

حسن قاضی طباطبایی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(1364 -1290 ش)، استاد دانشگاه، مورخ و مصحح. قاضى از 1334 ش متصدى كرسى زبان عربى در دانشكده‏ى ادبیات تبریز شد. تسلط وى به تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام زبانزد اكثر دانشگاهیان بود. از آثار وى: تصحیح و تحشیه «تجربه الاحرار و تسلیه الابرار»، عبدالرزاق بیگ دنبلى؛ حواشى و تعلیقات بر «تجارب السلف». از وى مقالات بسیارى در نشریه‏هاى كتابخانه‏ى ملى تبریز و دانشكده‏ى ادبیات تبریز به چاپ رسیده كه از آن جمله: «به یاد مرحوم سید هادى سینا»؛ «كتاب و اهمیت آن در جامعه‏ى امروزى»؛ «محضر و محضرهاى تاریخى»؛ «داستان یك مناظره‏ى ادبى»؛ «اشتباهات تاریخى تجارب السف»؛ «خاطراتى چند از استاد عبدالرسول خیامپور»؛ «حكم استیناف ضیاءالعلماء» را مى‏توان نام برد.[1] ادیب، مدرس. تولد: 1295. درگذشت: 18 اسفند 1364، تهران. سید حسن قاضى طباطبایى از سال 1334 متصدى كرسى زبان عربى در دانشكده‏ى ادبیات دانشگاه تبریز شد. وى بیش از چهل سال به تدریس در دبیرستان‏ها و دانشگاه تبریز مشغول بود و مقالات تحقیقى و انتقادى وى در نشریه‏ى «دانشكده‏ى ادبیات تبریز» و «كتابخانه‏ى ملى تبریز» چاپ مى‏شد. از جمله آثار اوست: تعلیقات و حواشى تجارب السلف (1351) و تجربة الاحرار و تسلیة الابرار (اثر عبدالرزاق بیك دنبلى در دو جلد، 1349 و 1350).
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

546/8764