بازدید : 2337 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عباس پرویز

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
مورخ، محقق. تولد: 1286. درگذشت: 20 آذر 1366. عباس پرویز، فرزند حسین پرویز (آزادیخواه عضو حزب دمكرات از سال 1327 ق. به بعد و از مؤسسان و مدیر كتابخانه‏ى تهران)؛ چندى در فرانسه تحصیل كرد. پس از بازگشت به ایران در سمت معلمى دبیرستان‏ها سال‏هاى دراز تدریس كرد و كتاب‏هاى درسى نوشت. وى از سال 1351 به مدت یك سال در مؤسسه‏ى انتشارات دانشگاه تهران به ویراستارى مشغول بود. فهرست تألیفات وى به شرح زیر است: تاریخ اروپا در قرون وسطى (1316)؛ تاریخ اروپا در قرون هفدهم و هیجدهم (براى پنجم ادبى، 1316)؛ تاریخ ایران در قرون نوزدهم و بیستم (1316)؛ تاریخ دو هزار و پانصد ساله‏ى ایران (1343)؛ جغرافیاى اقتصادى ایران و انگلیس و فرانسه و آلمان (1318)؛ از طاهریان تا مغول (1320)؛ فهرست تاریخ ایران (1326)؛ تاریخ دیالمه و غزنویان (1336)؛ تاریخ ایران بعد از اسلام تا عصر حاضر، (تاریخ روابط ایران با اروپاییان در دوران سلطنت صفویه و قاجاریه، تاریخ عمومى و اروپا از قرون وسطى تا پایان جنگ بین‏المللى اول، جغرافیاى اقتصادى عمومى ایران (براى سال ششم ادبى)؛ از عرب تا دیالمه؛ تاریخ تمدن جدید دنیا و ایران؛ سلاجقه و خوارزمشاهیان؛ قیام ایرانیان در راه تجدید مجد و عظمت ایران؛ كلیات جغرافیا (با همكارى نصرالله فلسفى و على‏اصغر شمیم). مقاله‏هایى از وى در نشریه‏ى «بررسیهاى تاریخى» به چاپ رسیده است.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

171/9749