بازدید : 1618 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

اسماعیل سوم

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 12 منبع : فرهنگ فارسی معین (جلد پنجم)
(جل. 1163 ه.ق./ 1750 م.) در سال 1163 كریم‏خان زند و على مردان خان بختیارى و ابوالفتح‏خان در اصفهان با هم متحد شده و حكومت سه تنى تشكیل دادند و هر یك متفقا میرزا ابوتراب نامى از نوادگان شاه سلطان حسین صفوى را كه هنوز به سن رشد نرسیده بود به نام شاه اسماعیل سوم به پادشاهى برداشته و سوگند خوردند كه پادشاهى او را حمایت كنند ولى در جنگى كه میان على مردان خان و كریم‏خان واقع شد على مردان شكست خورد و به خاك بختیارى گریخت و شاه اسماعیل سوم با جمعى از یاران خود به كریم‏خان پیوست و كریم‏خان پس از اینكه همه سركشان كشور را مطیع ساخت وارد شیراز شد و چون عنوان سلطنت را براى شاه اسماعیل لازم ندید او را به آباده فرستاد و حقوق كافى براى مخارج او معین كرد تا وى در آباده وفات یافت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.