بازدید : 1273 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عبدالحسین شهنازی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد اول)
آقاحسینقلى سه پسر داشت به نامهاى: على‏اكبر، محمدحسن و عبدالحسین. على‏اكبر كه با كوشش و ممارست فراوان، نوازنده‏اى استاد شد و جاى پدر را گرفت و وصف او در این كتاب آمد. محمدحسن شهنازى كه نزد برادر خود على‏اكبر به نواختن تار و شاگردى پرداخت ولى چندى نگذشت كه فراگیرى تار را رها كرد و دنبال كار را نگرفت و به مشاغل دیگر روى آورد و عبدالحسین شهنازى كه او نیز نزد برادر بزرگتر خود على‏اكبر شهنازى كار كرد و پنجه‏اى شیرین و ملیح داشت ولى متأسفانه در سال 1327 فوت شد و جز چند اثر از او چیزى به یادگار نماند. مرحوم عبدالحسین شهنازى از هنگام تأسیس رادیو جزو اولین گروه نوازندگانى بود كه در رادیو ساز زد و همكارى خود را با ابوالحسن صبا، مرتضى محجوبى، حسن تهرانى، حبیب سماعى، مرتضى نى‏داود آغاز كرد و با خوانندگان بنامى مانند: تاج، ادیب خوانسارى، بدیع‏زاده و... به نوازندگى پرداخت. یكى از آثار خوب وى كه از این هنرمند فقید به یادگار مانده، آهنگى در «همایون» با صداى شادروان جواد بدیع‏زاده مى‏باشد كه با شعر زیبا و دل‏انگیز: «بخدا اگر بمیرم كه دل از تو برنگیرم برو اى طبیبم از سر كه دوا نمى‏پذیرم» خوانده شده. و دیگر ترانه‏اى است از مرحوم رهى معیرى در «شوشترى» كه چنین آغاز مى‏شود: «مى اگر، شورافكن اثرى است چشم تو را تأثیر دگرى است» (وف 1327 ق)، نوازنده. وى نزد برادر بزرگتر خود، على‏اكبر شهنازى، نواختن تار را فراگرفت و پنجه‏اى شیرین داشت. عبدالحسین از هنگام تاسیس رادیو و جزو اولین گروه نوازندگانى بود كه در رادیوساز زد و همكارى خود را با ابوالحسن صبا، مرتضى محجوبى، حسین تهرانى، نى‏داود و حبیب سماعى آغاز كرد و با خوانندگان بنامى مانند، تاج، ادیب خوانسارى و بدیع‏زاده به نوازندگى پرداخت. یكى از آثار او كه به یادگار مانده، آهنگى در همایون با صداى جواد بدیع‏زاده مى‏باشد.[1]
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

484/4554