بازدید : 1508 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

حسین سنجری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد دوم)
حسین سنجرى، از موزیسین‏هاى ممتاز و بزرگ كشور بود. وى از طفولیت به موسیقى علاقه‏مند بود و براى آشنایى با این هنر، همیشه دنبال موقعیت مى‏گشت تا زمانى كه فارغ‏التحصیل شد. از این زمان بود كه وى جهت فراگیرى موسیقى و نواختن تار نزد استاد بزرگ مرحوم درویش‏خان رفت و پس از چندى به كلاس مرحوم مرتضى‏خان نى‏داود و سپس نزد استاد اول خود بازگشت. وى نزد دوستان خود كه با نت آشنایى داشتند خط نت را هم فراگرفت و براى تكمیل آن نزد سلیمان‏خان افسر دسته موزیك نظام رفت و در این مدرسه نواختن پیانو را هم به خوبى آموخت و پس از چندى كه مدرسه‏ى عالى موسیقى افتتاح شد در آن مدرسه با آقایان موسى‏خان معروفى و سلیمان‏خان سپانلو و عده‏اى دیگر در كلاس تار مشغول كار گردید و در اولین اركستر مدرسه شروع به تمرین كرد. حسین سنجرى در ضبط صفحات آهنگهاى استاد علینقى وزیرى شركت كرد و خودش همیشه در جستجوى خواننده‏اى خوش‏صدا كه از آوایى رسا برخوردار باشد بود و اتفاقاً شبى در منزل یكى از دوستانش با خانمى آشنا شد كه از این نعمت خدادادى بهره داشت و او خانم روح‏انگیز بود و سنجرى به تعلیم وى همت گمارد و روح‏انگیز را پس از چندى كه از تمرین و فراگیرى مى‏گذشت نزد استاد وزیرى برد ولى استاد تأكید كرد كه با كوشش و ممارست بیشتر وى را جهت خواندن و یادگیرى گوشه‏ها و مقام‏هاى ایرانى آماده سازد و حسین سنجرى پس از زحمات فراوان موفق به این امر مهم شد و روح‏انگیز را جهت خواندن آهنگهاى استاد وزیرى آماده ساخت و علاوه بر تصنیف‏هایى كه روح‏انگیز خواند و در صفحات متعدد پر شد، سنجرى چند آواز به سبك جدید با وى اجرا نمود كه به صورت صفحه درآمد. حسین سنجرى در سال 1320 همكارى خود را با رادیو آغاز كرد و در اركستر نوین كه از ابتكارات استاد علینقى وزیرى بود شركت و آهنگ‏هایى جهت اجرا براى خوانندگان ساخت. حسین سنجرى دو پسر خود، حشمت و هوشنگ سنجرى را شخصاً در جهت فراگیرى موسیقى تریبت و راهنمایى و سپس آنها را به مدرسه عالى موسیقى گذاشت كه به مدارج عالى رسیدند. سنجرى آهنگ‏هایى به یادماندنى خوبى ساخت كه از جمله «غم عشق» با شعرى از شاعر بزرگ ایران، سعدى و با صداى استاد غلامحسین بنان به یادگار مانده است. (س چهاردهم ق)، نوازنده. از دوران طفولیت به موسیقى علاقه‏مند بود و پس از پایان تحصیلات به مكتب درویش خان رفت و نواختن تار را فراگرفت. مدتى نیز به كلاس مرتضى نى داود رفت و مقدمات خط نت را از سلیمان خان، افسر دسته موزیك نظام، آموخت و در این مدرسه نواختن پیانو را هم بخوبى فراگرفت. پس از چندى به مدرسه‏ى عالى موسیقى وارد شد و در ضبط صفحات آهنگهایى استاد علینقى وزیرى شركت جست. وى چند آواز به سبك جدید با خانم روح‏انگیز اجرا نمود كه به صورت صفحه درآمد. سنجرى آهنگهایى به یاد ماندنى ساخته كه از آن جمله: «غم عشق» با شعرى از سعدى است و با صداى استاد غلامحسین بنان.[1]
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

187/4915