بازدید : 2505 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

خسرو افشار قاسملو

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
فرزند سرتیپ سیف افشار معروف به سیف‏السلطنه و داماد عبدالحسین بیكپور سرمایه‏دار و سیاستمدار معاصر در 1294 ش در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدائى و متوسطه را در تهران در دبیرستان البرز به پایان رسانید و براى ادامه تحصیلات به اروپا رفت و تحصیلات خود را در ژنو ادامه داد و به اخذ درجه‏ى لیسانس در علوم اجتماعى و اقتصادى نائل شد. پس از مراجعت به ایران در وزارت امور خارجه استخدام گردید و بعد از طى مراحل مقدماتى با سمت دبیر اول سفارت كبراى ایران عازم واشنگتن گردید. چندى نیز دبیر اول نمایندگى دائمى ایران نزد سازمان ملل متحد را بر عهده داشت. پس از مراجعت به ایران كفیل اداره سازمان ملل متحد شد. از مشاغل دیگر وى كفیل و رئیس اداره سوم سیاسى و ریاست بازرسى و اداره چهارم سیاسى بود. بعد از 28 مرداد 1332 با سمت كاردار موقت براى تجدید روابط سیاسى بین ایران و انگلستان عازم لندن شد و سپس رایزن سفارت كبراى ایران در انگلستان گردید و در همین سمت مقام وزیرمختارى گرفت. در سال 1336 در تهران مدیركل سیاسى وزارت امور خارجه شد و در 1338 به معاونت سیاسى وزارت امور خارجه رسید. سپس سفیركبیر ایران در آلمان شد و آنگاه به سفیركبیرى ایران در پاریس برگزیده شد. در سال 1346 اردشیر زاهدى او را به معاونت كل وزارت امور خارجه منصوب نمود و یكسال بعد قائم‏مقام وزیر امور خارجه شد. امیر خسرو افشار قاسملو در سال 1348 به مدت پنج سال سفیركبیر ایران در لندن بود. در این سمت مدتى هم ریاست هیئت نمایندگى ایران را در شوراى امنیت سازمان ملل بر عهده داشت. در سال 1354 با سمت سفیركبیر به دربار مأموریت یافت تا مقدمات جشن‏هاى 50 ساله‏ى سلسله پهلوى را سرپرستى كند و در این مأموریت یك سفر به لندن نمود و اسناد زیادى از روابط دو كشور به ایران آورد. در شهریور ماه 1357 در كابینه‏ى شریف امامى به سمت وزیر امور خارجه منصوب شد. در كابینه‏ى بعدى كه ارتشبد ازهارى آن را تشكیل داد، همچنان وزارت امور خارجه با او بود و در دى ماه كناره‏گیرى نمود و قبل از انقلاب، ایران را ترك نمود و سرانجام در سال 1378 در 84 سالگى درگذشت. صاحب ترجمه مردى جاه‏طلب، متكبر و فرصت‏طلب بود. خود را بالاتر از همه مى‏دانست در حالى كه هیچ مزیت چشمگیرى بر دیگران نداشت. زمانى كه سفیر ایران در آلمان غربى بود موجبات تیرگى روابط دو كشور را فراهم نمود و قبل از اتمام مدت مأموریت به تقاضاى دولت آلمان، مدت سفارتش در آن كشور پایان یافت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

140/623