بازدید : 1515 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

یحیی صادق وزیری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
فرزند میرزا محمودخان، در 1291 در سنندج متولد شد. پس از انجام تحصیلات ابتدائى و سیكل اول متوسطه در تهران دیپلم علمى گرفت و وارد دانشكده‏ى حقوق و علوم سیاسى گردید. در 1316 به اخذ لیسانس نائل آمد و پس از انجام خدمت نظام وظیفه وارد شغل قضا شد. اهم مشاغل وى در دادگسترى عبارتند از ریاست دادگاه در كرمانشاه، دادستان سنندج، بازپرس دادسراى تهران، بازپرس دادسراى دیوان كیفر و معاون اول دادسراى دیوان كیفر. در 1337 به دادستانى دیوان كیفر منصوب و قریب دو سال در سمت مزبور برقرار بود. در 1339 به مستشارى دیوان عالى كشور منصوب گردید و در 1340 دادستان انتظامى قضات شد. چندى هم بازرس قضائى بود و سرانجام در 1351 بازنشسته وبه شغل وكالت دادگسترى پرداخت. در دى‏ماه 1357 به دعوت نخست‏وزیر وقت به سمت وزیردادگسترى معرفى ولى پس از چند روز از سمت مزبور كناره‏گیرى كرد.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

171/8723