بازدید : 1587 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

باقر کاظمی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
معروف به «مهذب الدوله»، فرزند سید محمد معتصم‏الدوله، در 1271 در تهران متولد شد و از مدرسه سیاسى دیپلم گرفت و وارد وزارت امور خارجه گردید. مراحل ترقى را در آن وزارتخانه طى كرد، مدتى رئیس دفتر وزارتى و زمانى مدیر كل آن بود. در 1308 كه سید حسن تقى زاده به وزارت طرق و شوارع (راه و ترابرى) برگزیده شد، كاظمى را به معاونت خود تعیین كرد. تقى‏زاده پس از چند ماه به وزارت دارائى رفت و سرپرستى وزارت طرق نیز با او بود. در غیاب وزیر، كاظمى به كفالت وزارتخانه رسید و بعد وزیر شد و قریب دو سال در آنجا بود تا با سمت وزیر مختار به بغداد عزیمت نمود. در شهریور 1312 كه ذكاءالملك فروغى مأمور تشكیل كابینه شد، كاظمى را به سمت وزیر امور خارجه تعیین كرد، وى در كابینه جم نیز این سمت را داشت. در 1315 با عنوان سفیر كبیر به تركیه رفت و بعد سفیر ایران در افغانستان شد. بعد از شهریور 1320 در دو كابینه محمد على فروغى وزارت گرفت، ابتدا وزیر بهدارى شد و بعد به وزارت كشور معرفى گردید. در 1321 در كابینه احمد قوام براى بار دوم به وزارت كشور معرفى شد و در ترمیم كابینه عهده‏دار وزارت دارائى گردید. در 1323 ساعد او را وزیر فرهنگ كرد. بعد از ساقط شدن كابینه با عنوان سفیر كبیرى وزیر مختارى ایران در كشورهاى اسكاندویناوى به عهده او قرار گرفت. در انتخابات دوره اول سنا، سناتور بود. در 1330 هنگام نخست‏وزیرى دكتر مصدق، به وزارت امور خارجه معرفى گردید. پس از چندى نایب نخست‏وزیر شد و از وزارت امور خارجه به وزارت دارائى رفت. در 1331 به سمت سفر كبیر ایران در پاریس تعیین شد و تا شهریور 1332 در آن سمت باقى بود. پس از سقوط مصدق، از سفارت استعفا داد. دولت تكلیف ادامه خدمت نمود، نپذیرفت و به ایران آمد. پس از چندى به علت فعالیت‏هاى سیاسى بازداشت شد. سپس او را تبعید نمودند. پس از رهائى از قید و بند اسارت، به ریاست شوراى عالى جبهه ملى انتخاب شد و تا پایان عمر در راه مصدق گام برمى‏داشت. در 1355 در سن 85 سالگى در تهران درگذشت. وى در جوانى دختر قهرمان میرزا عین‏السلطنه را به زنى گرفت و دو فرزند از خود باقى گذارد. فرزند ذكور وى به نام عزالدین در وزارت امور خارجه رشد نمود و به مقام سفارت رسید. ترقیات سیدباقر كاظمى مدیون ذكاءالملك فروغى و سید حسن تقى‏زاده است. او در لژ فراماسونى عضویت داشت و حزب عامیون را تشكیل داد. كاظمى مردى ثروتمند ولى به غایت ممسك بود.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

187/5069