بازدید : 1458 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

موسی نوری اسفندیاری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
معروف به موفق-السلطنه، در 1274 ش تولد یافت. تحصیلات مقدماتى را در دارالفنون و مدرسه سن‏لویى انجام داد و بعد به اروپا رفت و در بلژیك و فرانسه و روسیه تحصیلاتى نمود. تا 1303 ش در وزارت مالیه اشتغال داشت، بعد وارد وزارت خارجه گردید و مراحل ادارى را تا مدیر كلى طى كرد و در 1317 ش وزیر مختار ایران در عراق شد. دو سال بعد وزیر مختار ایران در آلمان گردید و پس از قطع رابطه ایران با آلمان به سفارت كبراى ایران در بغداد تعیین شد. در 1322 در كابینه سهیلى مدت كوتاهى پست وزارت كشاورزى به او محول شد سپس به سفارت ایران در تركیه رفت. در 1326 در ترمیم كابینه قوام وزیر امور خارجه بود و در كابینه‏هاى حكیمى‏و هژیر این سمت را داشت. مدتى سفارت ایران در رم را اداره مى‏كرد. در ادوار چهارم و پنجم سناتور مازندران بود ولى در دوره ششم انتخاب نشد. وفات او در مهرماه 1350 در رم اتفاق افتاد. موسى نورى اسفندیارى مردى تحصیلكرده و مبادى آداب بود غالب عمر ادارى خود را در مأموریت‏هاى خارجه طى كرد. در اوائل كار منشى ذكاءالملك فروغى بود و غالبا با آن مرحوم به مأموریت‏هاى خارجه مى‏رفت. حین‏الفوت وصیتنامه جالبى از او به دست آمد كه كلیه دارایى خود را براى احداث بیمارستان اختصاص داده بود. گویا وراث فقط ثلث دارایى او را به این كار تخصیص دادند. یكى از فرزندانش به نام على در وزارت خارجه به مقام سفارت رسید.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

218/978