بازدید : 3609 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

اصغر تفکری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد دوم)
(1339 -1290 ش)، هنرمند. مشهور به تفكرى. وى در تهران متولد شد و از همان نوجوانى به هنر بازیگرى علاقه‏مند شد و كار هنرى خود را با پیش پرده‏خوانى آغاز كرد. حاجى اسماعیلى پس از آن در نمایشهاى مختلف شركت كرد و كار جدى خود را از سال 1306 ش با گروه هنرى خیرخواه شروع كرد. تفكرى از سال 1330 ش با شركت در فیلم «شكار خانگى» به سینما روى آورد و بعد از آن در فیلمهاى «دستكش سفید»؛ «مشهدى عباد»؛ «میلیونر»؛ «آقاى اسكناس» و همچنین در نمایشنامه‏هایى چون «جناب میرزا»؛ «مردى از آن دنیا» و «انگلهاى اجتماع»، نقش ایفا كرد. وى در تهران درگذشت و در امامزاده عبدالله به خاك سپرده شد.[1] مرحوم اصغر تفكرى كه نام اصلى او، اصغر حاجى اسماعیلى بود، در سال 1290 شمسى در تهران متولد شد و در نقش‏ها كمدى (خنده‏آور) باز مى‏كرد و یكى دیگر از پیش‏پرده‏خوانان تئاترهاى تهران بود. وى كار بازیگرى در تئاتر را از سال 1306 با گروه خیرخواه آغاز كرد سپس با شركت در پیس‏هاى: «اسرار حرم»، «جناب میرزا»، «حافظ»، «شوهرهاى عوضى»، «مردى از آن دنیا»، «بازرس»، «انگل‏هاى اجتماع»، «خروس بى‏محل»، «نامزد عوضى»، «دختر شكلات فروش» رسماً به حرفه‏ى بازیگرى پرداخت. شادروان اصغر تفكرى در سال 1330 با شركت در فیلم «شكار خانگى» با شركت خانم عزت روح‏بخش به سینما روى آورد و پس از آن در فیلم‏هاى: «دستكش سفید»، در سال 1330 با شركت ناهید سرفراز و حمید قنبرى، «مشهدى عباد» سال 1332 با شركت تقى ظهورى، على تابش، معصومه خاكیار، رضا كریمى، «نقلعلى» محصول استودیو ارتش رنگى در سال 1333، «میلیونر» سال 1333، «آقاى اسكناس» سال 1337، «آقاى شانس» سال 1338، «آقا جنى شده» سال 1338، «در جستجوى داماد» سال 1339 و «فریاد نیمه‏شب» در سال 1334 متناوباً شركت كرد. اصغر تفكرى در سال 1339 به رحمت ایزدى پیوست، خداوند رحمت كند وى را.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

171/8789