بازدید : 1636 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

علی رخساز

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
نقاش. تولد: 1280، تهران. درگذشت: 26 آذر 1368، تهران، یوسف‏آباد. على رخساز، فرزند میرزا غلامرضا میناساز، در دوازده سالگى راهى مدرسه‏ى صنایع مستظرفه شد. در آنجا سال‏ها در محضر كمال‏الملك به فراگیرى هنر نقاشى (رنگ و روغن) مشغول بود و پس از آن نیز به انتقال آموخته‏هاى خود به علاقه‏مندان پرداخت. او صاحب آثارى در زمینه‏ى رنگ و روغن و سنگ است كه برخى از آنها آذین موزه‏هاى داخل و خارج كشور است. وى نقش‏پرداز حماسه‏هاى شاهنامه و مبتكر «تابلو سنگ» است. از جمله آثار وى تابلو «شكارچى» بود. از آثار دیگر اوست تابلو سنگ «آسیاب دولاب»، «باغ سعدى»، «گاو بالدار»، «امامزاده قاسم»، «خیام» (این تابلو سنگ در نمایشگاه جهانى بروكسل مدال طلا و دیپلم افتخار را از آن خود ساخت.) (1368 -1280 ش)، نقاش. وى شاگرد كمال‏الملك بود. در سن دوازده سالگى وارد مدرسه صنایع مستظرفه شد تا اینكه در این هنر چندان رشد كرد كه بعدها نقش‏پرداز زیباترین حماسه‏هاى «شاهنامه» و حتى مبتكر «تابلوى سنگ» گردید. رخساز هیچ‏گاه به قصد تجارت و فروش، قلم بر بوم ننهاد و عاقبت در یك سانحه تصادف در سن هشتاد و هشت سالگى چشم از جهان فروبست. از آثار وى: «تابلوى سنگ»؛ «تابلوى شكارچى‏ها»؛ «آسیاب دولاب»؛ «باغ سعدى» و همین تابلوى باغ سعدى بود كه ناگهان او را به صفحه‏ى نخست روزنامه‏ها و محافل هنرى آن روز كشانید؛ «گاو بالدار».[1]
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

187/4875